Avrupa Networking ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Avrupa Networking İki Kere Para İsteniyor

1.036
Gulden
Gulden 18 Kasım 2022 00:32

Avrupa Networking üyesiyim 10 gündür tek bir temsilciyle görüşemedim her aradığımda sorunu anlatıyorum bakıyorum diyor telefon kapanıyor, tekrar dönüş yapan yok, mailleri cevaplamıyorlar. Siparişi kredi kartıyla ödüyorum kargo geliyor ayrıca kapıda nakit istiyor iki kere ücret alıyor ve istiyor geri gönderiyorum tekrar siparişim gelmiyor böyle bir ihmal_suistimal olamaz. Elimde ekran görüntüsü var bankam kartımdan çekildiğini ispatlıyor suç işleniyor.

Benzer Şikayetler

profile
126
3 hafta önce

Avrupa Networking Yanlış Ürün Gönderimi

Avrupa Networking üyesiyim son iki siparişim de istediğim ürün yerine farklı renk ürün gönderimi yapıldı. Firma yetkilisine ilettim urunu iade etmem gerekiyor. Bu prosedürü biliyorum zaten sıkıntım su urunu iadeye gönderdikten sonra tekrar sipariş vermem gerekecek ve haricen kargo parası ödemem gere...

Avrupa Networking Yanlış Ürün Gönderimi
  • profile
1 Destekçi
profile
114
25 Aralık 2022

Avrupa Networking Giriş Yapamıyorum

Giriş yapamıyorum ne biçim sistem bu ya kaç gündür deniyorum daha ilk siparişimi bile oluşturmadım her defasında sisteme giriş olmuyor yeni üye oldum ürünlerin de fiyatları bayağı pahalı kar kalmıyor insanlar bu fiyatı görünce almaktan vazgeçiyor yaaaa.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

Kardelen
Kardelen
 

Aynı sorunu bugün bende yaşadım çözebildiniz mi