23 Ocak 2014

Avon Kozmetik Haksız Yere Hizmet Bedeli Alıyor.

16111916 siparişimden 2 ürün satışlardan kaldırıldı diye faturanın tutarı düştü ve 8,5 TL hizmet bedeli faturaya eklendi. Avon Kozmetik bu haksız yere eklenen 8,5 hizmet bedeli iade talep ediyorum. Ürünleri fırsat köşesinde olduğundan stok garantisi veremediğinizi kabul ediyorum ve ürünleri bana gelmediğinden şikayetçi değilim. Fakat sipariş verirken bu ürünleri stokta olmadığı hakkında hiç bir bildirim gelmedi.

Faturalama yapmadan sipariş ettiğim 2 ürün stoklarda olmadığından dolayı hizmet bedeli ödemek zorunda kalıyorsanız, bir mesaj gönderilmeli ve stok duruma göre güncellenmiş sipariş onayı tekrar alınmalı. Çünkü ben sadece verdiğim siparişi onayladım. Bu talep etmediğim hizmet satmak ve kandırmak demek.

Helin 253 Okunma

Cevaplar

  • Avon Kozmetik Temsilcisi27 Ocak 2014

    2252548 numaralı şikayet hakkında, Sayın Helin M. ile şikayeti hakkında 27.01.2014 tarihinde görüşülmüş ve şikayeti hakkında detaylı bilgi alınmıştır. Temsilcimizin bildirimine istinaden gerekli incelemeler yapılarak tüm bilgiler kendisine iletilmiştir. Bilginize sunar, iyi çalışmalar dileriz. Saygılarımızla, Avon Müşteri İletişim Merkezi

  • Helin 27 Ocak 2014

    Avon ürünleri beğeniyorum ve zevk ile kullanıyorum. Umarım bu sorun çözülür ve firma alakalı kötü düşünce ürünlere yansıtmaz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön