20 Şubat
Yorum Yap
#11614987

Avivasa Emeklilik 2012'den Bu Yana Ödediğim BES Sistemde Bulunamıyor!

2012 yılında annem adına başladığım beş ödemesini, işten ayrılmam sebebiyle eşimin kredi kartına geçirmeye çalışıyoruz. Az önce 3. görüşmeyi yaptık ve maalesef üçtür ne annemin ne de benim ismime, kaydıma rastlamadıklarını söylüyorlar. Elimde biriktirdiğim onca dekonta rağmen nasıl bir sistem kaydı tuttuklarına anlam veremedim. Kendilerine poliçe numarasını, mbb numarasını da iletiyorum ama sonuç yok maalesef. Acil dönüş rica ediyorum, banka değişikliğini acilen yapmamız lazım.

Elif Elif 529 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Elif'in Teşekkür Mesajı20 Şubat

    Teşekkür ederim

  • Avivasa Emeklilik Temsilcisi20 Şubat

    Bildirim değerlendirilmiş, Bireysel Emeklilik Sözleşmesi ile ilgili bilgi verilerek, talebi doğrultusunda gerekli işlemler yapılmıştır. Bilgilerinizi rica ederiz. Sayın Müşterilerimiz; Şirketimizin ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 216 634 38 88 numaralı faksımıza, www.avivasa.com.tr internet sitemize ya da 444 11 11 nolu Müşteri Memnuniyet Merkezine iletebilirsiniz. Saygılarımızla, AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş.

  • Avivasa Emeklilik Temsilcisi20 Şubat

    Talebiniz işleme alınmış olup, en kısa sürede tarafınıza dönüş yapılacaktır. Bilgilerinize sunarız. Sayın Müşterilerimiz; Şirketimizin ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 216 634 38 88 numaralı faksımıza, www.avivasa.com.tr internet sitemize ya da 444 11 11 nolu Müşteri Memnuniyet Merkezine iletebilirsiniz. Saygılarımızla, AvivaSA Emeklilik ve Hayat A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları