Avea Müşteri Memnuniyeti Anlayışı Yok!

Bekir Han B. |

Daha önce 2761324 no'lu şikayetimde sözü geçen firmanın (adını anmak istemiyorum) haksız olarak 47 TL'mi aldığını, kullanmadığım ay için haksız talepte bulunduğuna dair şikayetimi açmıştım. Bu süreçte önceki 2 şikayetimde, her zaman olduğu gibi müşteri hizmetleri (!) ndeki hanım ablalara aratarak bu ücreti ödemem gerektiği konusunda beni ikna etmek için elinden geleni yaptılar.

Halen benden talep edilen, kullanmamış olduğum ayın ücretini ödemem isteniyor. Üstüne üstük şikayetlerim nedeniyle hiç beklemeksizin direk icrai işlem ihtarı göndermişler. Allah bizi bu tür firmaların eline bir daha düşürmesin inşallah. Böyle bir müşteri memnuniyeti anlayışı yok! Ödeme yapmayacağım! Bunu bilin!

Etiketler :

Sorun Çözme/Yönlendirme Borç-Adli-İdari Takip Haksız Ücretlendirme

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Bekir Han B.
    19 Nisan
    02:56

    Şikayetimin durumuyla alakalı olarak şu an kadar ki gelişmeler; Firma haksız alacağını tahsil etmek için hukuki işlem birimi kurmuş ve önce beni oraya yönlendirdi. Daha sonra tehdit gibi bilgilendirmeleriyle ödememi yapmam yönünde telkin edildim. Fakat yapmadım ödemeyi. İcrai- işlemi başlattılar ve sayelerinde 400 TL civarında bir meblağı ödemek zorunda bırakıldım. Avea isimli firmayı bir daha hiçbir şekilde ailemden birisinin kullanmasına izin vermeyeceğim. Haksız, helal olmayan bu tavırları ile firma değeri gözümde 0\' dır. Ailemden 30 a yakın kişiyi rakip firmaya geçirdim. Bu gibi bir firmayla insanların çalışmaması, kurtarılması gerek.