25 Mart 2013

Avea Geri Dönüş Yapmıyor!

1. Kullanmış olduğum 533...4477 numaralı hattımı Turkcell den Avea nın sunmuş olduğu 4-4 lük fenercell tarifesine taşıdım 2012 yılının şubat ayında avea müşteri temsilcisi %50 oranında indirimi 12 ay taahhüt vermem şartıyla vereceklerini bildirdiler, bende kabul ettim 2013 şubat ayı sonu itibarı ile indirim sürem doldu.

2. Avea müşteri temsilcilerine kasım - aralık - ve son olarak şubat aylarında 500 numaralı Avea müşteri hizmetleri ve 907 numaralı Fenercell müşteri hizmetleri bildirdim ve kampanyamın uzamasını talep ettim ancak tarafıma hiçbir şekilde dönülmedi , üzerime mevcut 4 adet Avea hattı bulunmaktadır.Fatura ödemelerim düzenlidir. Adıma kayıtlı faturalı hatlara indirim talep ediyorum.

Nuri 44 Okunma

Cevaplar

  • Nuri 26 Mart 2013

    avae müşteri (fenercell) bugün gün içinde tarafıma dönüş yaparak %15 indirim teklifinde bulunarak 1 yıl daha benden taahüt almış olup şuan için konu kapanmıştır. Avea yetkililerinin şunu bilmesi gerekir ki %50 indirimden sonra %15 indirim teklifi vede bu şikayet var sonucu olan bir teklif olarak daha iyi bir alternatif olmaması nedeniyle kabul edilen bir tekliftir. Şuan sorun çözüme kavuştu ama sorarsanız ki gönül razımı hayır .%20-25 teklifimde ısrar etsemde müşteri temsilcisi bunu kabul etmeye yetkili olmadığını söyledi ki bu hiç inandırıcı değil...Memnuniyetsiz bir çözüm.

  • Türk Telekom Temsilcisi26 Mart 2013

    Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır.İncelemelerin sonucu hakkında tarafınıza bilgi aktarılacaktır. Her türlü talep ve sorularınız için 500 numaralı Avea Müşteri Hizmetleri'mizi haftanın 7 günü 24 saat arayabilir, resmi web sitemiz www.avea.com.tr adresimizden bize yazabilirsiniz. Saygılarımızla Avea İletişim Hizmetleri A.Ş

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön