30 Ocak 2015

Avea Alınmayan Hizmetin Ücreti!

Avea'dan ayrılarak V** 12 Aralık 2014'te geçmiştim. Faturam ayın 10'unda kesilmekte imiş. Avea 2 günlük kullanım için benden 38 TL fatura ücreti talep etti. Ayrıca V**da bu faturalandırma günlerim farklı olmakla birlikte faturama kullandığım gün sayısına göre ücret talep etmektedir.

Avea operatöründen bu konuyla ilgili 2 kere şikayet açtırmama rağmen dönüş olmadı. Tabi rakamın küçüklüğü benim için önemli değil burada önemli konu kullanmadığım hizmetin bedelini neden benden istiyorlar. Hadi diyelim Avea'ya taahhüdüm var (ama yok 9.9.2014'te bitti) peki V** direkt taahhütlü başladım neden benden kullandığım gün kadar ücret talep ettiler. Bu ücreti ödemek istemiyorum.

Turhan 79 Okunma

Cevaplar

  • Turhan11 Şubat 2015

    Şikayetimle İlgili Avea firması ödemezsem avukatla işlem yapacağını söyledi. Abonelik sözleşmerinde ki BTK maddesi gereği ödeme yapmam gerektiğiydi. Türkiyede 3 tane GSM operatörü var bunlar sözleşmeleri anlaşarak isteklerine uygun düzenleyebilir. Ki bu firmaların ücretlendirme politikaları ve hizmet politikalarında anlaşılmaktadır. Bu fiyatlar daha aşağıda olmalıdır. Konumuza gelecek olursak avea firmasının BTK ile ilgili maddesi için BTK ya Bilgi edinme yasası kapsamında görüş talebinden bulundum. konuya ilişkin cevapları aşağıdaki gibidir. İlgi: 06/02/2015 tarih ve 125224 sayılı, başvurunuz. Kurumumuz tarafından tüketicilerin sunulan hizmetten yararlandıkları süre ve/veya miktar kadar ödeme yapmalarının tüketici haklarının korunması açısından yerinde olacağı değerlendirilerek, abonelerin yararlanmadıkları bir hizmetin bedelini ödemelerinin engellenebilmesini ve tüketicilerin yararlandıkları hizmetin süresi ve miktarı ile orantılı ücret ödemesinin sağlanabilmesini teminen 30/04/2014 tarih ve 2014/DK-THD/237 sayılı Kurul Kararı ile düzenleme yapılmıştır. Bu kapsamda; ?Elektronik Haberleşme Sektöründe Kıst Ücrete İlişkin Uygulama Esasları? onaylanmış olup, söz konusu düzenleme 01.04.2015 tarihinde yürürlüğe girecektir. Söz konusu düzenleme ile temel olarak; ? Kıst ücretin hizmetten faydalanılan gün sayısı, kullanılan dakika, veri, vb. ile orantılı olarak hesaplanan tahakkuka esas ücreti ifade ettiği, ? Kıst ücret uygulamasının; hizmetin sunumunu takiben ücretin tüketiciden tahsil edildiği aboneliklerdeki (faturalı) temel elektronik haberleşme hizmetleri (Ses, SMS, veri) için geçerli olduğu, ? Abonelik tesisi, abonelik feshi/numara taşıma, aboneliğin dondurulması, abonelik devri, nakil gibi durumlarda kıst ücret uygulanacağı, hususları hüküm altına alınmıştır. Bu kapsamda, Kıst ücret uygulamasının 01.04.2015 tarihinde yürürlüğe gireceğinin bilinmesinde fayda olduğu değerlendirilmektedir. Yukarıdaki açıklama ışığında aveaya fatura borcumu ödeyeceğim. fakat bundan önce diğer 2 operatör firmasından bu ücretleri operatör değişitirirken fatura indirimi olarak geri almış bulunmaktayım. hata Avea firmasından da kullanmadığım halde yüksek gelen fatura tutarında yaklaşık 80 tl indirim almış bulunmaktayım. Bundan sonra bu işlerin daha çok takipçisi olucağım her alanda. Tekrar ediyorum konu paranın büyüklüğü değil haksız kazanca tenezzül edilmesi. İyi günler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön