21 Mayıs 2014

Audi Aracımın Tamir Süresi ve İkame Araç Sorunu.

13.05.2014 tarihinde hasarlı olan aracımı Audi yetkili servisi Erel'e onarımı için bıraktım. Kasko şirketim tarafından ikame araç verildi. Fakat dün ikame araç tahsis süresi doldu. Kalan zamanda yerine araç verilmesi için Doğuş Oto yetkilileri ile çağrı merkezi aracılığı ile görüştüm.

Aracımın serviste kalma süresinin uzamasının kendileriyle ve servis yoğunluğu ile alakalı olduğu için kalan zamanda ikame araç vermelerinin gerektiğini söyledim. Fakat ne bir geri dönüş ne de araç verilmedi. Servisten çıktığı aracımı satıp başka markaya geçeceğim.

Anıl K. 4.662 Okunma

Cevaplar

  • Anıl K.21 Mayıs 2014

    Herhangi bir çözüm üretme ya da sorun giderme olmamıştır. Aracım hala servistedir ve ikame araç tahsis edilmemiştir. Sadece telefon görüşmesi yapmak için aradılar. Markaya ne güvenim kalmıştır, ne de bir daha herhangi bir alışverişte bulunurum. Onarımı tamamlandığı gibi aracımı servisten alıp, satacağım. Müşteri memnuniyetsizliğiniz için teşekkürler.

  • Audi Müşteri Temsilcisi21 Mayıs 2014

    Sayın Yetkili Müşterilerimizden Sn. K. ile daha önce aynı konuyla ilgili olarak bize yaptığı başvuruya istinaden görüşülmüş ve kendisi konuyla ilgili olarak bilgilendirilmiştir. Saygılarımızla AUDİ İNFO (212) 335 04 24

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön