Atasun Optik'ten Yanlış Gelen Gözlüğün İadesi Yapılmadı

Şenel Şenel31 Ağustos 20:32

14.08.2020' de Atasun Optik'ten aynı gün teslimat seçeneğiyle güneş gözlüğü siparişi verdim. Aynı gün elime ulaşan gözlük sipariş verdiğim gözlükten farklıydı. Aynı markaya ait farklı bir gözlük ulaştı. Hemen müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirdim. Mağazadan veya anlaşmalı kargo firmasıyla iade yapılabileceğin ancak iade süreci için kargo firmasının daha hızlı olduğunu belirttiler. 15.08.2020'de kargo şubesine müşteri hizmetlerinden aldığım iade koduyla gönderimini sağladım. 

17.08.2020'de Atasun Optik deposuna ulaştığı bilgisi verildi. Müşteri hizmetlerini arayıp iadenin ne zaman yapılacağı bilgisini sorduğumda ise gözlük depomuza ulaşmış maksimum 14 gün içinde iadesi yapılacak denildi. Bugün gözlük ulaşalı 15. Gün oluyor ve tarafıma herhangi bir iade yapılmadı. Müşteri hizmetleriyle bugün görüşmemde gözlük depomuza ulaşmamış gözüküyor deniyor. Kargoya verdiğim gönderi resimleri ve kodu ektedir. Tarafıma acil dönüş bekliyorum. Çözülmediği takdirde Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağımı belirtiyorum. 

Önce gözlük tarafımıza ulaştı iade süreci başladı deniyor daha sonra gözlük depomuza ulaşmamış deniyor. 500-600 TL para verip güvenerek gözlük alıyoruz .gelen gözlük farklı tamam hata olabilir ama iade süreci neden bu kadar uzun ve yorucu. Acil açıklama ve tarafıma iade bekliyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Şenel 31 Ağustos 20:36

Gözlüğün firmaya ulaştığına dair kargo bilgisi

np_image1 Ekli Görsel Var
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon İlyas 23 Eylül 23:38  

    Hala sorununuz çözülmedi mi?

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler