29 Ocak 2019
#11513702

Atasun Optik'te İşlerini Özenle Yapmıyorlar

18.01.2019'da Kozyatağı Carrefour Alışveriş Merkezi içerisinde bulunan Atasun Optik firmasına, altın paket ve Mavi ışık koruma özellikli numaralı gözlük camı siparişi verdim. Camların kendi çerçeveme takılmasını istedim. Bu sebeple camlar büyük ebatta gelecek ve teknisyen tarafından mağazada çerçeveme göre ayarlanacaktı. 19.01.2019 tarihinde siparişimin hazır olduğu mesajını aldım ve mağazayla irtibata geçerek 20.01.2019 tarihinde mağazaya gittim. Çerçevemi teslim ettim ve işlemin bitmesini beklemek üzere mağazadan ayrıldım. Gözlüğümü teslim almaya gittiğimde çerçeveyi bana gösterdiler ve zedelenme olduğunu belirttiler.


Bana yeni çerçeve vereceklerini söyleyerek, model beğenmemi istediler. Beğendiğim çerçeveye göre camı 15 dakika içerisinde hazırlayabileceklerini söylediler. Model seçerek işlemi beklemek üzere mağazadan ayrıldım. Tekrar teslim almak üzere mağazaya döndüğümde, camın işlem sırasında zarar gördüğünü ve tekrar merkezden cam geleceğini söylediler. Ürünün en geç 30.01.2019 'da kargo ile tarafıma ulaştırılacağı sözü verildi.


Çerçevem zarar gördüğü için çaresiz kabul ettim. Kullanmakta olduğum gözlük camlarım hasarlı olduğu için çalışırken sorun yaşıyorum. Tekrar bir aksilik yaşanır korkusuyla telefon açarak siparişimin zamanında geleceğini teyit etmek istedim. Telefonda 01.02.2019'da işlemin biteceğini söylediler. Daha önce de güneş gözlüğü konusunda çok problem yaşamıştım. Yaşanan problemler bir değil iki değil. Gereğinin yapılmasını ivedilikle rica ederim.

Refik Refik 18.744 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Atasun Optik Temsilcisi31 Ocak 2019

    Değerli Müşterimiz, İlgili Atasun Optik bayisi tarafından işleminiz ile ilgili yardımcı olunduğu bilgisi teyit edilmiştir. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle. Saygılarımızla. Atasun Optik Müşteri İlişkileri

  • Refik'in Teşekkür Mesajı30 Ocak 2019

    Siparişim teslim edildi, bir daha bu tarz problemler yaşamamak dileği ile, teşekkürler.

Ziyaretçi Yorumları