sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Atasun Optik Yanlış Derece Geç Çözüm

Gizem Gizem03 Eylül 16:40

Atasun Optik'ten haziran sonunda dereceli gözlük aldım. Bu gözlük 1 gün takmadan kırıldı ve garantiye gitti. 14 gün sonra yenisi yapılıp gönderildi ama gözlük yarım gün takmadan gene kırıldı. Tekrar garantiye gitti 15 gün sonra geldi. Toplamda 29 günlük gözlüksüz kaldım ve gözlük takanlar bilir bu süre çok zorlayıcıdır. Gözlük ikinci kez geldiğinde göremediğimi söyledim. Cihazdan bakıldı aynısı olduğu söylendi. Bende 29 gün takmadığım için gözlerimin bozulduğunu düşündüm. Bu sürede tekrar göz muayenesi randevusu bulana kadar 22 gün bu gözlüğü taktım. Ben gözlerimin bozulduğunu sanarken doktor bana gözlüğün yanlış olduğunu söyledi. Açık ve net bir şekilde bu benim yazdığım gözlük değil dedi. Ben Atasun Optik'e tekrar gittim. Önce yanlışlık yok denildi ama sonra eksi artı yanlışlığı olduğu hipermetrop miyopların karıştığı ve yeni camın gönderileceği ve bu sürenin de gene 15 günü bulabileceği söylendi. 

Bu sürenin kısaltılmasının şubedekilerin elinde olmadığını bildiğim için yardım talebinde bulunmak için Atasun Optik çağrı merkezini aradım. 29 gün gözlüksüz kaldığımı 15 gün daha beklemeyeceğimi artık bu süreçlerin beni yorduğunu anlattım. Telefondaki görevli ısrarla süreç bu dedi. Bu sizin hatanız sizin hatanızın bedelini ben ödemek zorunda değilim, yeni cam alırken 3 günde gönderiyorsunuz dedim. Görevli ısrarla süreç bu dedi. Yanlış gözlük takıyorum zorlanıyorum camı gönderip süreci işletseniz diye rica da bulunmama rağmen çağrı merkezindeki görevli hiç umursamadığı gibi kabalaştı ve anlamıyorsunuz süreç bu diye ısrar etti. Ben sizi anlıyorum ama siz beni anlamıyorsunuz o zaman paramı iade edin bu kadar beklemek istemiyorum. Gözlükleriniz kalitesiz ya kırılıyor ya da yanlış derece gönderiyorsunuz bıktım gene aynı hata olursa korkuyorum dememe rağmen ne iade yapıyorlar ne de yeni camı hızlı göndermek için çaba göstermiyorlar. Bıktım artık hazirandan beri bıktım. Kendi hatalarını çözebilmek için insanları saçma sapan prosedürleriyle bekletip bıktırıyorlar. Yazıklar olsun size. Lanet olsun sizden gözlük aldığım güne. Bir daha asla buradan gözlük almam. Mağaza çalışanları ilgili olsa da Atasun'un kendisi kalitesiz, çağrı merkezi çalışanları kötü. 

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Gizem 10 Eylül 11:30

Daha önceki şikayetimde Atasun'dan aldığım gözlüğün yarım gün takmayla 2 kez kırıldığını ve bir kez de yanlış derece gönderildiğini yazmıştım. Sonunda doğru camlarım geldi. Bu sefer de gözlüğü düzeltilmeyecek şekilde yamuk yapmışlar. Camlar takılmadan önce bizzat uyardım. Daha önce de cam takarken çerçeve yamultulmuştu. Uyarmama rağmen düzeltmek yerine daha beteri yapılmış. Bir tür kasıt olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir önceki gitmemde personel bir türlü yanlış derece olduğunu kabul etmek istememişti tersleşmişti. Yamuk yumuk gözlüğü sürekli yüzümde düzgün tutmak için uğraşıyorum. Resimde de görüldüğü üzere sol cam yukarıda ve bu şekil yüzünden aşırı rahatsızlık duyuyorum. Artık bıktım. Aldıkları para helal olmasın. Birkaç ay takıp mecburen yenisini alacam. Bunlar pahalı gözlükler ha deyince de alınmıyor. Atasun pişmanlık. .

np_image1 Ekli Görsel Var
counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler