Atasun Optik  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hasan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Atasun Optik Pişmanlık Yarattı!

2.266görüntüleme
Hasan
Hasan 21 Mart 2019 10:41
ÇözüldüÇözüldü
Hasan'ın Teşekkür Mesajı
“Müşteri hizmetlerinden Merve Hanım aradı. Kendisine, ilgi, alakası ve çözüm odaklı yaklaşımı için teşekkür ederim.”

Ankara Anatolium AVM Atasun Optik mağazasından gözlük aldık ve cam olarak iyi bir marka seçtik. Bunun yanında bir de indirimli yedek gözlük aldık ve gözlükler kargo ile gönderildi. Gözlükler bir kılıfa konmuş ve gönderilmiş. Yanında bir temizleme bezi bile koymamışlar. Normalde marka bir cam seçtiğinizde gözlük ile birlikte bir de temizleme kiti veriliyor. Ama bizim gözlüklere normal bir temizleme bezi konamamış. Bugün müşteri hizmetlerinden G*** hanımla görüştüm. Durumu kendisine anlattım.

Bana temizleme kitinin ücretli olduğunu beyan etti. Normal bir bez de mi ücretli diye sordum. Oda ücretli dedi. Sanırım gözlükleri peçete veya ıslak mendille temizlemek gerekiyor. Normalde temizleme kitini aldığınız cam firması veriyor ama Atasun bunu parayla satıyor. Yazık bir de büyük bir firma olacaklar. Küçük bir temizleme bezi bile veremiyorlar. Bugüne kadar farklı optiklerden aldığın gözlüklerde böyle bir sorun yaşamamıştım. Çok pişmanım o kadar parayı dışarı ki bir optiğe verseydim keşke en azından bunları yaşamazdım.

Atasun Optik Logo
Atasun Optik21 Mart 2019 11:30

Değerli Müşterimiz, Telefonda da yapmış olduğumuz görüşmeye istinaden, işlem yapılan Atasun Optik bayisi tarafından talebiniz ile ilgili yardımcı olunacaktır. Geri bildirimlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle. Saygılarımızla. Atasun Optik Müşteri İlişkileri

Hasan
Hasan21 Mart 2019 11:42

Müşteri hizmetlerinden Merve Hanım aradı. Kendisine, ilgi, alakası ve çözüm odaklı yaklaşımı için teşekkür ederim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler