06 Ağustos 2018
Yorum Yap
#10752746

Atasun Optik Mağdur Etti!

Denizli Forum AVM Atasun Optik'den 29.07.18 tarihinde 2 farklı kişi için 2 adet Osse marka güneş gözlüğü aldık. Benim aldığım güneş gözlüğü başımda ve gözümde ağrı yaptığı için 31.07.18 tarihinde Aydın Forum AVM şubesinden fazla para vererek Rayban marka güneş gözlüğü aldım, kardeşime almış olduğumuz diğer Osse marka güneş gözlüğü de kendisinde ağrı+yansıma yaptığı için 05.08.18 tarihinde Söke Novada AVM şubesine değişim için gittik fakat bir kere değişim hakkı olduğu söylendi, bize ilk gözlüklerimizi aldığımız şubeden de 1.gözlüğü değiştirmek için gittiğimiz 2.şubeden de diğer gözlük için değişim hakkının yanacağı tarafımıza iletilmemiştir. 06.08.2018 tarihinde telefonla arayarak konuyu ilettiğimizde ise değişim olamayacağı söylenmiştir. Bu durumun tarafımıza iletilmediği söylendiğinde ise faturanın arkasında 1 kere değişim hakkının olduğu yazıyor, birden fazla alınan ürünler için de geçerlidir şeklinde bir ibare bulunmadığı söylendiğinde ise müşteri hizmetlerindeki kişi departmandaki arkadaşlara ileteyim demiştir. Daha önce 27.05.2015 tarihinde başka müşteri tarafından buna benzer bir şikayet oluşturulmuş zaten konuyla ilgili olarak Değerli Müşterimiz, ilettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, sizi en kısa sürede bilgilendireceğiz. Saygılarımızla. Şeklinde cevap oluşturulmuş. Departmanınızdaki arkadaşlar zaten konuyu 3 yıldır biliyormuş personellerinizin eksik ve yanlış bilgilendirme yapmasından şikayetçiyim.
Konu hakkında gerekli incelemenin yapılmasını ve mağduriyetimizin giderilmesini talep ediyorum. Sonuçta 1 den fazla alınan ürünün değişim hakkı 1 tane olamaz, böyle bir şey vardı niye bilgilendirme yapılmadı biz ya 2 fatura kestirirdik ya da başka bir mağazadan alırdık.

Gülşah Gülşah 1.176 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Gülşah'ın Teşekkür Mesajı09 Ağustos 2018

    Forum Aydın Atasun optikden bugün 2. Gözlüğü değiştirebildik. Değiştirme olayı olabiliyorken Söke Novada AVM'de ki personel arkadaş gözlüğü gözüne takip gözlük te bir şey yok fatura bir kez değişime açılıyor demesi yanlış bilgi vermesi yeterince bilgili olmadığını gösteriyor, şikayet süreci olmasaydı da personeliniz çözüm odaklı davranıp yardımcı olsaydı, Geç ve güç oldu ama yine de teşekkür ederim.

  • Atasun Optik Temsilcisi08 Ağustos 2018

    Değerli Müşterimiz, Telefonda da yapmış olduğumuz görüşmeye istinaden,ilettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, sizi en kısa sürede bilgilendireceğiz. Saygılarımızla. Atasun Optik Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları