Atasun Optik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Gamze'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Atasun Optik Çerçevesi Yamuk Gözlüğü Sattı!

4.682görüntüleme
Gamze
Gamze 20 Ağustos 2019 08:24

2018 yılının kış aylarında Ankara Forum mağazanızdan 2 tane güneş gözlüğü satın aldım. Burberry güneş gözlüğünü gözüme takınca yamuk olduğunu fark ettim. Satıcı kemik gözlük olduğunu kullandıkça yüzüme oturacağını söyledi. İnandım ve gözlüğü satın aldım.

Yazın gözlüğü takmak için açtığımda kullanılamayacak kadar yamuk olduğunu fark ettim. 2 kez Ankara Anatolium mağazasına götürdüm. İçeride lem yapıp verdiler. En son dayanamayıp Ankamall mağazasına firmaya yollamalarını istedim. Bana ne takip numarası ne de sorunumu yazan belge verdiler. Gözlük 20 iş günü sonunda güya gelmiş ve tamir edilmiş. Gözlüğü baştan savma bana verdiler.

Yapılan işlem için belge istedim yokmuş. Gönderdikleri belge de ise gözlük kabı küçük gelmiş bu yüzden de gözlük yamulmuş yazmışlar. Gözlüğün en başından beri yamuk olduğunu yazmamışlar. Gözlük kabı istedim Forum mağazasına yönlendirdiler oradan alabilirmişim. Gözlüğe birkaç gün sonra baktım ve en ufak işlem yapılmamış. Gözlük bariz yamuk. Acilen para iadesi istiyorum. Sorunum kısa sürede çözülmezse de Tüketici Hakem Heyeti'ne başvuracağım.

Gamze
Gamze23 Ağustos 2019 09:36

Atasun firması tarafından garantiye yollanan gözlüğüm 4 gün sonra garantiden gelmiş ve bana bir buçuk ay sonra haber verildi. Bunun üzerini örtmek içinde firma benimle hiçbir şekilde iletişime geçmiyor. Defalarca müşteri hizmetlerini aradım. Defalarca Ankamall mağazasını aradım yapacak bir şey yok diyorlar. Karşımda muhatap olacak birisini bulamıyorum. Hem kusurlu ürün hem de kusurlu hizmet yapıyorsunuz. Gün içerisinde geri dönüş yapılmazsa Tüketici Hakem Heyetine hem kusurlu ürün hem de kusurlu hizmet başvurumu yapacağım. Artık siz uğrasın.

Gamze
Gamze23 Ağustos 2019 09:44

Atasun firması Ankamall mağazası tarafından garantiye yollanan gözlüğüm 4 gün sonra garantiden gelmiş ve bana bir buçuk ay sonra haber verildi. Bunun üzerini örtmek içinde firma benimle hiçbir şekilde iletişime geçmiyor. Defalarca müşteri hizmetlerini aradım. Defalarca Ankamall mağazasını aradım yapacak bir şey yok diyorlar. Karşımda muhatap olacak birisini bulamıyorum. Hem kusurlu ürün hem de kusurlu hizmet yapıyorsunuz. Gün içerisinde geri dönüş yapılmazsa Tüketici Hakem Heyeti'ne hem kusurlu ürün hem de kusurlu hizmet başvurumu yapacağım. Artık siz uğrasın. Gözlüğü alana kadar bir sorun yok. Gözlükte sorun çıksın asla umurlarında değil. Yetkili kimseyi bulamıyorsun. Yasal haklarını kullanamıyorsun. Resmen alıcının iyi niyetini suistimal eden bir firma. Kesinlikle de kurumsal bir firma değil.

Atasun Optik Logo
Atasun Optik27 Eylül 2019 16:53

Değerli Müşterimiz, Tarafımıza iletmiş olduğunuz geri bildiriminize istinaden ürün tadilat işleminiz yapılmıştır. İşlemleriniz ile ilgili üründe sorun oluşması halinde Atasun Optik bayilerinden yeniden incelemeye gönderebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Atasun Optik Müşteri İlişkileri

Gamze
Gamze30 Eylül 2019 09:05

Ben gözlüğü bir ay önce iade ettim. Paramı geri aldım. 2 gün önce verdikleri cevaba bakar mısınız? Resmen milletin aklıyla dalga geçiyorlar. Arkadaş ne yaptığınızdan haberiniz yok bari buraya gerçek dışı cevap yazmayın.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler