11 Kasım
#12939711

Atasun Optik Cam Garantisi palavrası

Atasun Optik'ten çok kere çerçeve bir o kadar da cam almış bir müşteri olarak yaşadığım sorunu anlatmak istiyorum, sanırım İzmir Bornova Forum' da G** isimli bir çalışanın kendi egosu ile alakalı da olabilir ama firmada sorunların üzerine gitmekte çok ağır ve hantal, kızıma yaz sonunda çerçeve ve cam aldım kızım bunu kaybetti. Bunun üzerine ben de kızımın evde olan eski çerçevesine (Atasun'dan alınmamış) reçetesindeki aynı camlardan Atasun'dan taktırttım 250 TL ödedim bu camları alırken adı G*** olan çalışan bana cam garantisini önerdi. Bana her türlü yararlanırsınız her türlü ikna yöntemlerini denedi ve garantiyi bana sattı ve ekstra yanlış hatırlamıyorsam 30-40 TL bir ücret ödedim bunun için. Sonrasında camlar kızımın eski çerçevesine takıldı ve kızım bu şekilde kullanmaya başladı kısa bir süre sonra çerçevenin bir sapının vidası çıktı yapıldı ama tekrar çıktı bunun üzerine çerçeveyi aldığım yere götürdüm onlar da garanti kapsamında olduğu için çerçeveyi aldılar.


Bunun üzerine ben de oradan başka bir marka çerçeve aldım çünkü bu garanti sürecinin sonuçlanmasının 2 ay kadar sürebileceği söylenince kızım gözlüksüz kalmasın diye oradan bir çerçeve beğenip aldık tabii camları garanti olduğu için Atasun'dan alırız diye düşündüm. Oradan aldığım çerçeveyi Atasun şubeye götürdüm. G*** adlı çalışana durumu anlattım anlatır anlatmaz sadece 2 çerçeveyi de getirmezsem garantiden yararlanamayacağımı söyledi. Ben de iki çerçeveyi de getireceksem bana ne faydası olabilir dedim, neyse zaten sigortanın tamamen bir kandırmaca olduğunu da anlamış oldum sonuçta garanti olduğunda bana bir evrak vermelerini istedim, garantiyi önerirken bana garanti şartlarının yazılı olduğu bir bilgilendirme kitapçığı veya yazısı sunmaları gerekirdi ama vermediler.


Ben de yeni aldığım çerçeveye garantili cam takmalarını istedim uzun bir polemikten sonra şöyle bir öneri ile geldiler; biz garantili camları talep edelim eski camları gelince getirin dediler ben de garanti dönüşü eski camları getireceğimi söyledim. Yeni çerçevemi onlara bıraktım ve bana hiçbir kağıt vs... Vermediler. 12 Ekim'de yapmış olduğum işlem için 2 Kasım'da şubeye gittiğimde neden bu kadar uzadığını sorduğumda bana garantili camlar çok uzuyor dediler, garip olan hiçbir şekilde sizi aramıyorlar 3 - 4 gün sonra aradığımda bir çalışan kargoda 1 gün sonra bir daha aradığımda böyle bir siparişin olmadığını söyledi yani oyalamaya çalışıldım. Sonrasında camları da istemediğimi çerçevemi geri istedim bizde çerçeveniz yok dendi.

Birsen Birsen 2.778 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları