02 Eylül 2019
#12534332

Atasun Optik Akyaka - Çizik Cam Gözlük Teslimi

Atasun Optik Akyaka Ümraniye şubesi, garantisi içerisinde olan çerçevesiz gözlüğümün pinlerinin camın içinde kırılması ile değişimini merkezden onaylatarak verdiğim ürünü değişim için kabul ettiler. Bu yaklaşık 3-4 hafta sürdü.


Daha sonra gözlüğü götürdüğümüzde pinler camın içinde olduğundan çıkarırken problem yaşanırsa, cam çizilir veya kırılırsa kabul edin öyle çıkaralım dediler camları çerçeveden. Bunu da kabul ettik ve çıkardılar şubede. Camlarda bir problem yoktu. Bize verildi. Ve çerçeve merkeze gönderildi.


Sonra aynı üründen olmadığından yeni ürün çerçeve vereceğiz seçin dediler. Biz de seçtik ve hemen takalım dediler camı da verdik.


Bir süre bekledikten sonra yaklaşık 20 dakika. Dışarı gelerek kendi aralarında konuştular ve sorduğumuzda bir problem olmadığını belirttiler. Bize içerideki optikçi arkadaş camın deliklerini genişletemediğini deneyimsiz/tecrübesiz olduğundan başka bir arkadaş yapacak diyerek 2-3 gün sonraya gelin dediler.


Biz de bugün 2 Eylül 'de gittiğimizde ekteki gibi. Pin yerlerinden gözlüğün orta iç kenarına doğru çizik olduğunu görüp söyledik resim1.


Bize bunun zaten olduğunu/çizik olarak verdiğimizi beyan ederek gözlüğü bu şekilde verdiler.


Bu durumdan şikayetçiyiz. Çizdikleri gözlük camimizin bir an önce değişmesini istiyoruz.

Osman Osman 4.971 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Osman06 Eylül 2019

    Merhaba Atasun, Son durum hakkında bilgi alabilir miyim? Camımın değiştirilmesi talebimi tekrarlıyorum. İyi çalışmalar.

  • Atasun Optik Temsilcisi03 Eylül 2019

    Değerli Müşterimiz, Telefonda da yapmış olduğumuz görüşmeye istinaden,ilettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, sizi en kısa sürede bilgilendireceğiz. Saygılarımızla. Atasun Optik Müşteri İlişkileri

Ziyaretçi Yorumları