29 Nisan 2014

Ataşehir Veteriner Kliniği Sokak Kedisi Diye İlgisiz Davrandı.

Fotoğraftaki yavru sokak kedisine annesi terk ettiğinden beri 3-4 gündür bakıyordum. 27 nisan günü kedim sürekli olarak ağzını açmaya, hırıltılı nefes almaya başladı. Ataşehir Veteriner Kliniği'ni aradım, tavsiyelerine uyduğum halde bir iki saat sonra da geçmeyince kedimi kliniğe götürdüm.

Bizden bir önceki kedi sahiplerine çok ilgili davrandığı halde bizi görünce yüzü değişti. Kedimi iki saniye elinde tuttuktan sonra (sorunu gözlemlemedi bile) yardımcısına tuvaletini yaptırmasını söyledi. Biz de kediye o yönden bakabildiğimizi söyledik. Bunun üzerine kedinin çok küçük olduğunu ve nefes sorunu için bir şey yapamayacaklarını söyleyip mama satıp eve gönderdi. Dört saat sonra nefes sorunundan kedim öldü.

Elif 5.050 Okunma

Cevaplar

  • Ataşehir Veteriner Kliniği Temsilcisi08 Mayıs 2014

    Öncelikle yavru kedinin kaybından dolayı çok üzüldüğümüzü belirtmek isteriz.. annesiz bebek kedilerin hayatta kalmaları son derece zordur.. çünkü bebek kedilere sadece besin desteği sağlamak hayatta kalabilmeleri için yeterli değildir.. anne kedi bütün gün bebeğini yalayarak kan dolaşımını aktive ettiği gibi, onu altına alarak da henüz dengeleyemediği vücut ısısını olması gereken düzeyde tutar.. bir anne kedi olmadan bunları başka birisinin yapmaya çalışması oldukça yetersiz kalmaktadır.. üstelik akciğerlerdeki hırıltı yüksek ihtimalle yanlış yutma sonucunda gelişmiş bir aspirasyon pnömonisini akla getirmektedir.. bu durumdaki henüz gözleri açılmamış 2-3 haftalık bir bebek kedinin bizim kliniğimiz gibi birçok hasta kedinin geldiği bir ortamda tutulması hiçbir zaman önerdiğimiz bir durum değildir. Evde tutulması her zaman ilk tercihimizdir. Üstelik yine bebeklerde rejenerasyon yeteneği çok gelişmiş olduğundan tedavi amaçlı olarak vücutlarının kaldıramayacağı ilaç gibi kimyasallar kullanmaktansa kısa bir süre kendi kendine iyileşmesini bekleriz.. yine yüksek ihtimalle bir bebek kediyi bu kadar kısa sürede yaşamdan koparan bir rahatsızlık herhangi bir uygulama yapılsa da aynı şekilde sonuçlanabilirdi.. gece nöbetçisi olan hekim arkadaşımız bebeği muayene ettikten sonra hiçbir ücret talep etmeden hastamızın evde bakımının daha iyi olacağını takdir etmiş ve evde yapılabilecek uygulamalarla ilgili bilgi de vermiştir.. ancak ne olursa olsun kayıp bizim için de sizin için olduğu kadar önemli ve üzücüdür.. küçük bir bebek kedinin ölümüne duyarsız kalmak bizim gibi günde onlarca hastaya bakan, tedavileri ve iyi olmaları için elinden geleni yapan yıllarını bu mesleğe vermiş hekimler için mümkün değildir.. saygılarımızla..

  • Elif06 Mayıs 2014

    Kedimin ölümünden sorumlular, cevap bile vermediler. Yazıklar olsun.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön