Atasay Kuyumculuk Tamir Edilemeyen Tektaş!

Ebru Ebru27 Mart 22:48

Atasay'dan 2016 da evlilik teklifi aldığım pırlanta tektaş yüzüğün taşlarından birisi düştü. Tamire gönderdik, geri gelmesinin haftasında aynı taş bir daha düştü. Taşı düşen ürünü gönderip bana geri gelmesi arasında 3 hafta geçiyordu. Sonrasında 1 hafta geçmeden tekrar düşme gerçekleşiyordu. Siz deyin 10 ben diyeyim 20 kez verdim bunların hepsinin tamir fişi-merkez atölye fişleri elimdedir. Sonuçta yüzük benden çok atasay'da kaldı. Tekrar gönderdim.

Yüzük yurtdışı menşeyi olduğu için 4 ay kadar bekletileceği söylendi ve yenisinin gönderileceği söylendi. Yüzüğü 5 ay sonra teslim aldığımızda yüzük benim verdiğim aynı yüzük halinde geldi hiçbir şey yapılmamış. Sadece tas takılmış ve müşteri hizmetlerinde ki kadın yüzüğün 0 halde geldiğini yenı olduğunu idea etmiştir. Resimleri mevcuttur. Mağaza çalışanları bile sesini çıkaramadı resimlerini göstermeme rağmen. Yüzük yurt dışından yapılıp geldi ya sözde taşı yine düştü.

 En son bu yüzüğü değiştirmeyi reddettiniz ya ve onun arkasından tekrarda aynı sorunu yaşamam canıma tak etti artık. Daha da sizinle uğraşmak yerine Tüketici Hakları'na başvuruda bulunacağım. Bu kadarı yeter artık.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Atasay Kuyumculuk Logo Atasay Kuyumculuk 28 Mart 09:34

Sayın Müşterimiz; Ürününüzü sertifika veya faturanız ile birlikte mağazalarımız açıldığında teslim ediniz. Ürün merkeze gelince gerekli uzman ekip tarafından incelenip tarafınıza ürün ve ve uygulanacak süreç ile ilgili bilgilendirme yapılacaktır. Firmamıza ve markamıza gösterdiğiniz ilginiz adına teşekkür eder, sizi her zaman mağazalarımızda görmekten mutluluk duyarız. Saygılarımızla, Atasay Kuyumculuk Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler