sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Atasay Kuyumculuk 2019 Yılı Temmuz Ayında Aldığım Alyans Defolu

Ebru Ebru2 hafta önce

2019 yılı temmuz ayında aldığım alyansımı 1 gün taktım ve parçalara ayrıldı. Atasaya gidip verdim. 2 ay sonra geldi. Yine 1 gün taktım ve 2 taşı düştü. Yine gittim. Ve değiştirmek istedim. Bana gramı gramına değişim yapacaklarını söylediler. Hiç beğenmeyerek bir yüzük aldım. Üstüne de bir kolye seçmek istedim. Atasay ok verecek dediler. Arada Denizli terasparktaki müdürden hakarette duyduk. Bize teşhirdeki yüzüğü vermeye kalktı. Neden diye sorunca git kime istiyorsanız söyleyin dedi. 1,5 ay sonra yüzük geldi. Ama üstüne kolye değil biraz nakit ile. Benim 1000 liraya yakın zararım var. Artı sevmediğim bir yüzük almak zorunda bırakılıyorum. 

Bugün 20 Mart 2020 Atasay çağrı merkezinde bir bayan ispatlayın diyen konuşmalar yapıyor. Hala yüzük bende değil. Arıyoruz muhatap 2 güne döneceğiz diyor 2 hafta yoklar. Ben gram altınımı istiyorum. Atasay Kuyumculuk bildiğim kadarı ile Denizli li. Ben de bu sıkıntıyı Denizli de yaşayan biri olarak yazıyorum. Bu son paramı bi alabilirsem bir daha asla atasayın yoluna bile sapmam. Oranın müdürü için de bence kameralara biri baktırsınlar yaptıkları için. çovid-19 yüzünden çalışmıyorlar, vakitleri vardır. Bir bayanın karşısında kolları gere gere seviyesizce, korkutarak nasıl konuşmuş görsünler.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Atasay Kuyumculuk Logo Atasay Kuyumculuk 2 hafta önce

Sayın Müşterimiz, Şikayetinizle ilgili görüşme sağlandığı tespit edilmiştir. İlk iş günü tarafınıza dönüş sağlanacaktır. Firmamıza ve markamıza gösterdiğiniz ilginiz adına teşekkür eder, sizi her zaman mağazalarımızda görmekten mutluluk duyarız. Saygılarımızla, Atasay Kuyumculuk Müşteri İlişkileri

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler