Toplam çözüm sayısı
..
Asus ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sezer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
  • profile
7 Destekçi
  5 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Asus Yetkili Servisin Yaptığı Haksızlık

11449görüntüleme
Sezer
Sezer 09 Nisan 01:30
Asus Yetkili Servisin Yaptığı Haksızlık
Asus Yetkili Servisin Yaptığı Haksızlık

Bundan 8 ay önce Hepsiburada ®'dan Asus rog Strix g731gt "kcnrcv03s167528" seri numaralı bir laptop aldım 6-7 gün önce "." "p" "0" ve "ş" tuşlarının çalışmadığını fark ettim. Asus müşteri hizmetleri ile iletişime geçtim birkaç adım içeren videolar attılar ve hepsini uyguladım Bios güncellemesine kadar bir sonuç bulamadım. Ardından klavyeyi temizlemek için klavyedeki tuşları çıkardım geri takarken f9 tuşunun çıtasını kırdım ve daha fazla zarar vermemek için garanti servisine gönderim. SMS Infocom Teknoloji Servis Ltd. Şti. Yani Asus yetkili teknik servisi ana kart fiyatı 6570 TL, klavye modül fiyatı 560 TL, servis ücreti 108 TL olmak üzere toplam 7238 TL ücret çıkardı. Üründe yapılan incelemelerde ana kart üzerinde yetkisiz müdahale tespit edilmiştir. Servisin iddiasına göre bilgisayar daha önce açılmış ve anakarta HDD bölümüne müdahale edilmiş bu yüzden anakartın değişmesi gerekiyormuş. Cihazıma daha önce hiç HDD takılmadı ve HDD bölümüyle hiç işim olmamakla birlikte cihazım daha önce hiçbir şekilde ne benim tarafımdan ne de başkası tarafından tamir ya da başka bir işlem için tornavida bile değmedi. Cihazımı gönderdiğimde sadece 4 tuş çalışmıyordu ve harici klavye ile bilgisayarı rahat bir şekilde kullanabilir durumdaydım. Bilgisayar daha önce hiç açılmadığı gibi anakarta müdahale de söz konusu değildir yetkili firma bilerek ya da bilmeyerek bu şekilde işlem yapmakta ve cihazda kullanıcı kaynaklı olmayan hatadan dolayı 7238lira gibi bir absürt fiyat istemektedir. HDD kısmını kullanmadığım için bu bölümün aldığımdan beri arızalı olup olmadığını bilmiyorum. Cihazda SSD olduğu ve HDD bir disk olmadığı için bir sorun fark etmedim. Satıcısı Hepsiburada olan cihazın bana kullanılmış cihaz göndereceklerini de düşünmüyorum. Firma cihazıma ya farkında olmadan cihazıma zarar verdi üstlenmek istemiyor ya da olmayan bir sorundan dolayı benden para talep ediyor. Klavye değişim ücretini sıvı teması olmamasına rağmen tuşu kırdığım için kabul edebilirim fakat anakarta müdahale olduğunu bilgisayarın daha önce açıldığı gibi ve suçlandığım bir senaryoyu kabul etmem mümkün değil. 8 ay önce 8 bin liraya aldığım laptop için 7238 lira gibi komik bir tamir ücreti talep edilmesi haksızlıktır. Hiçbir cihaz kullanıcısının garantisi olan bir cihazı birine açtıracak ya da garanti dışı bir kişiye vereceğini düşünmüyorum. Asus gibi firmanın satış sonrası böyle şeyler yaşatması üzücü.

  • profile
  • profile
  • profile
7 Destekçi
  5 Yorum

5 Yorum

Kaan
Kaan09 Nisan 17:06
 

Bu tür olayları gördükçe iyi ki Asus almamışım diyorum.

 2
Batuhan
Batuhan26 Nisan 04:56
 

Merhabalar aynı sorunu ben 8, ı, k ve ö tuşlarında yaşıyorum eğer rica edersem Asus'un sizlere atmış olduğu video yu bana atabilirmisiniz

Can
Can03 Mayıs 06:01
 

Asus rma sitesinde yazanlar hariç hiçbir teknik servise ürününüzü teslim etmeyin Asus rma sitesinden oluşturacağınız teknik servis talebine ek olarak adresinizden UPS Türkiye ile alım sağlanıyor sorunu çözülüp tekrar adresinize kargolanıyor (aldığım monitör sıkıntılıydı değişim raporu geldi 15 gün sürmedi sonra değişim raporundan aldığım diğer ekranı 1.5 yıl kullandım bugün geri gönderdim ekranda lekeler var diye şimdi panel değişimi oluyor Asus hiçbir zaman müşterisini üzmez eğer ki doğru servisse tabii ki)

Sezer
Sezer03 Mayıs 10:34
 

Yani bilgisayar konusunda yeterince bilgi sahibiyim Asus yetkili servisi dışında hiçbir yere bilgisayarımı vermedim konuda belirttiğim gibi garanti dışı daha önce açılmış dediler böyle bir durum söz konusu değil. HDD ile klavyenin bir alakası yok HDD bölümüne de hiçbir zaman müdahale olmadı laptop ilk defa garantiye gidiyor Asus'un iki garanti firmasınada Google üzerinden yorumlara bakarsanız ne kadar süper olduğuna görebilirsiniz :) problem şu ki bunu sadece bana yapmadılar son zamanda Bios güncellemesinden sonra bu sorunu yaşayan çoğu kişiye aynı cevabı verdiler 8 aylık bir cihazın yetkisiz bir yerde açılmaması gerektiğini bilecek kadar donanımlıyım Asus dünya çapında memnun olunan ama çoğu firma gibi Türkiye de ilgisizlikten kırılan bir firma. Özellikle cihazımla ilgilenen Asus SMS infocomm :) birçok markayı kullandım içlerinde en kötü desteği veren Asus olduğunu söyleyebilirim bende isterim cihaza 20 bin verdikten sonra muhatap bulabileyim.

Sezer
Sezer03 Mayıs 10:43
 

Üzücü olan abimin cihazı da 3. Senesinde (uzatılmış garantisi vardı) benzer bir problemle gitti verilen cevap aynı oldu bu cihazın anakartı değişmeli 9 bin lira vermelisiniz denildi dışarıda 400 liraya yapıldı garanti dışında iki cihaza da daha önce hiçbir teknik ekip ya da bizim müdahalemiz olmadı benim cihazım 8 aylık olması nedeniyle inatla dışarıda yaptırmıyorum mesela tüketici hakem heyetini bekliyorum uygun bir fiyata klavyemi değiştirerek kullanabilirim fakat insanların haksız yere suçlanmasını kaldıramıyorum klavyenin tuşunu kırmışsın gel öde deseler tabi ki hay hay derim. Fakat olmayan ana kart sorunları yaratıp üstelik açılmamış bir cihaza müdahale var anakartınıda değiştirelim deyip sürekli aynı bahane ile daha yüksek bedeller talep ediyorlar. Cihazlar belli bedeller üstünde alınınca ya ana kart değişsin kitleyelim mantığı mı var. Kişisel görüşlerimiz memnun olanlarımız tabi ki olabilir ama ben yaşadığım sebeplerden ötürü etrafıma Asus markasını kesinlikle önermeyeceğim.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile