3 g
Yorum Yap
#11581170

Asus Garantisi Boş

Bundan 2 yıl önce mayıs ayında Asus marka bir kulaklık aldım, Asus strix 2.0 oyuncu kulaklığı. Ancak birkaç hafta önce kafamdan çıkartıp kulaklığı dışarı gittim o esnada fark etmedim ama geri geldiğimde tekrar taktığımda anladım ki kulaklığın sol hoparlör kısmında sorun var. Bakınca farkına vardım ancak o oynar yerindeki plastikten ayrılmış kulaklık ve garantiye gitmesi lazımdı. Garantiye götürdüm Vatan Bilgisayar'a ancak şimdi kullanıcı hatası diyorlar. Bu nasıl kullanıcı hatası olabilir?


Kulaklığı kafamdan çıkartıp takmaktan başka bir şey yapmadım. Yere düşmedi ya da zorlanıp kopartılmadı. Bu nasıl kullanıcı hatası? 95 TL fatura çıkarttılar bu çok fazla. Japon yapıştırıcısı alsam yerine oturtsam bu kadar masraflı olmaz. Yalnız zoruma giden yanı kullanıcı hatası denilmesi. Ben bu kulaklığı o zaman aldığımda hiç kafama takmayım bir kenarda dursun, çünkü zorlama bir şey olmadan kafamdan çıkarttığımda kırıldığını fark ettim oynar kısmından ve bu kullanıcı hatası sayılıyor bu saçma değil mi?

Yasir Yasir 398 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Yasir3 g

    Anladım ki Asus gerçekten boş bir firmaymış. Kulaklık gibi aksesuar ürünü olduğu için vatancomputer'dan aldık diye ürünü onlara attılar topu. Bir daha Asus marka ürün almamaya dikkat edeceğim ve çevremdekilere de kesinlikle tavsiye etmeyeceğim.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler