13 Mayıs 2013

Asports Sipariş Ettiğim Üründen Alakasız Ürün Getirildi !

Geçtiğimiz haftanın başında Asports. com. tr adresinden bir sweatshirt sipariş ettim. 2 gün sonra ben evde yokken teslim ettikleri ürün alakasız bir alt eşofmandı. Arayıp mağduriyetin giderilmesini istediğimde hemen ürünü geri alıp hediyesiyle beraber siparişinizi getiriyoruz deyip özür dilemek kalbimizi almak yerine ürünü kargoya benim bırakmam gerektiğini söylediler.

Biraz karşı çıktım da öyle ikna oldular ürünü gelip almaya. Ürünü aldılar ancak 5 gündür ne yeni ürün var ne bir haber böyle bir şey görmedim. Converse'nin Türkiye distrübitörü olduğunu için güvenmiştim halbuki. Umarım biraz daha profesyonel olmaya çabalarlar.

Yunus 409 Okunma

Cevaplar

  • Yunus 13 Mayıs 2013

    Ben hiç bir duyarlılık duyamadım özür dilerim. Telefonlara çıkmıyorsunuz bu mudur duyarlılık? Böyle büyük bir hatayı ufak da olsa bir hediye ile telafi etmek yerine yanlış ürünü ups' e benim teslim etmemi istediniz başka işim yokmuş gibi. Bu şartlar altında göndereceğiniz her üründen bir kusur beklerim bu saatten sonra kusura bakmayın.

  • Asports Temsilcisi13 Mayıs 2013

    Değerli Müşterimiz, Yaşamış olduğunuz aksaklık için özür dileriz. Ürününüzün çıkışı yapılmıştır. Sayın Üyelerimiz, Olası taleplerinizi yine aynı duyarlı yaklaşımla ele almaya ve tüm olanaklarımızla çözüm bulmaya devam edeceğiz. Asports ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi internet sitemizde yer alan [email protected] adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz Saygılarımızla Asports Müşteri Hizmetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön