Arzum Tamir Teknik Servis Şikayetleri

(54 şikayet)

Muhammed'in Teşekkür Mesajı

Şikayet yazdığım akşamın sabahı aranıp durumla ilgilendiler açıkçası bu kadarını beklemiyordum fakat Bağcılar servisinin işini zorla yapması konuşma şekli hiç hoşuma gitmedi yinede Arzumun müşteri hizmetleri çok ilgili teşekkürler.
25 Temmuz

Sena'nın Teşekkür Mesajı

Hızlı geri dönüşünüz için teşekkür ederim.
06 Temmuz

Çilem'in Teşekkür Mesajı

Arzum yetkililerinin soruna anında müdahale etmeleri takdire şayan bir davranış oldu. Hızlı çözümleri için teşekkürü bir borç bilirim. Önümüzdeki süreçte de bu kadar hızlı olmalarını ümit ediyorum. Cihazımı sorunsuz elime teslim aldığımda ayrıca teşekkür yazısı yayınlayacağımı temin ederim. Kalite anlayışlarından ödün vermedikleri için tarafımdan bir kez daha saygınlık kazandıklarını iletmek isterim.
27 Nisan

Beyza'nın Teşekkür Mesajı

Firma şikayetimi çözdü teşekkür ederim
Arzum

Şikayet, şikayetçi tarafından yayımdan kaldırılmıştır.

29 Aralık 2017
Arzum

Arzum marka aldığımız elektrik süpürgesi 1 ay kullanmadan bozuldu. Bulunduğumuz ilçedeki Arzum yetkili bayiine götürdüğümüzde ücretli tamir yapabileceklerini söylediler ve hiçbir işlem yapmadılar.

27 Kasım 2017
Arzum

1 yıl önce Arzum AR1016 kodlu pembe blender setini satın aldım. Bir süre sonra doğrayıcı bıçağın plastik kısmı çatlayıp yarıldı. Antalya yetkili servisi Aksoy teknik servise götürdüm. Bıçak garantiye girmiyor d…

08 Kasım 2017

Çilem'in Teşekkür Mesajı

Tamir işlemi tamamlanan ürünüm için Arzum Genel Merkez yönetimi ve ilgili birim çalışanlarına teşekkür ederim. Çalışkan bir çağrı merkezi yönetimi var. İlgili ve anlayışlılar. Sorun yaratan teknik servise karşı bir müşteri olarak sorunumu görmezden gelmediler. Ürünlerinin arkasında durdular ve garanti kapsamında işlem tamamladı. Arzum genel merkezinin sağlam duruşu nedeniyle Arzum ürünlerini tercih etme konusundaki endişelerim de kaybolmuş oldu. Tekrardan teşekkürlerimi iletiyorum. Saygılarımla.
17 Ekim 2017
Arzum

Arzum prostick 1000 blender 3 ayda bir kullanırken 1 yıllık makine kullanıcı hatası oluyor. 3 ayda bir çalıştırdığım makinenin iç aksamlarının kalitesiz olması tüketici hatası mı oluyor? Arzum eksilerde gözümde…

02 Ekim 2017

Undefined
Teşekkür Mesajı

Avatar resmi 24 Okunma

Cevaplar

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön