Arzum Yetkili Servisinde Müşterilere Hakaret

Fatih Fatih20 Ekim 02:31

Bugün (19.10.2020) tarihinde Mersin'de bulunan ve adı Güney soğutma olarak geçen arzum yetkili servisine gittik. Babam blender'ı birkaç hafta önce (yetkili serviste bulunan hanımefendinin söylediğine göre 3 ay) burda tamir ettirdiğini fakat evdeki parçayla kullanamadığını belirtti. Orada bulunan hanımefendinin direkt "yok öyle şey, 3 aydır aklın neredeydi, hadi oradan" gibi laflarına maruz kaldı maalesef. Babam 70 yaşında ve bu hafta kanser hastası olduğunu öğrendik. Kesinlikle stresten uzak durması, moralinin bozulmaması gerektiğini doktor bizzat söyledi. Fakat bugün babamı da beni de stres küpüne çevirdi bu hanımefendi. Babama bir saldırmadığı kaldı. Babam biz oradan ayrıldığımızda 2 saat boyunca öksürmekten kendine gelemedi. Babamın durumunda en küçük bir kötüleşme olursa sebebi bu hanımefendidir. Sizi şikayet edeceğim dediğimde önümü kesti, telefonumu almaya çalıştı ve hatta "bak kocamı çağırırım, kocam hemen şurada" diye tehdit etti. İş yerinde kameraların olmasını umuyorum. Çünkü arzum yetkili servisi bu iş yeri hakkında ciddi bir yaptırım uygulamaz ise hakkımı mahkemede sonuna kadar arayacağım. (iş yerinde bulunan beyefendiler sağ olsun bizimle ilgilenip yardımcı oldular. Bunu da belirtmek isterim)

Cevaplar

Arzum Logo Arzum 20 Ekim 16:37

Sn. Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz ve bizim için çok değerli olan fikirlerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. İletişim bilgileriniz üzerinden tarafınıza ulaşım sağlanamamıştır. Sizlerin mutluluğunu çok önemsiyoruz, aşağıdaki iletişim adresleri üzerinden bizlere ulaşmanız durumunda sizi dinlemekten memnuniyet duyacağız. Saygılarımızla, Arzum Müşteri Hizmetleri | 0850 222 1 800 | [email protected] | http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar ve resmi tatil günleri hariç 09.00 – 19.00 arasındadır.

Arzum Logo Arzum 20 Ekim 02:33

Değerli Müşterimiz, Firmamız ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında olup, müşteri memnuniyetiniz bizim için çok değerli ve önemlidir Müşteri temsilciniz kısa sürede sizleri arayacak ve bilgilendirecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler