26 Mayıs 2017

Arzum Yedek Parça Hiçbir Yerde Yok!

Ben Arzum marka aldım çünkü bu markanın her ürününe güveniyordum. Taa ki Metallo isimli tost ve ızgara makinelerini alana kadar. Bu ürünün içindeki ızgara yerleri o kadar kötü ki hiçbir şekilde çizilmediği halde parça parça dökülüyor. Yıkamaya korktuk artık ürünü bu yüzden de kullanmıyoruz. Bu ürünün doğru düzgün ızgara parçalarının teminini istiyorum. Hiçbir yerde yok ne yapacağız? Kullanamayacağız ürünü bulamazsak kimsede ilgilenmiyor. Bir daha Arzum markasının ürünlerini kullanmayacağım.

Merthan 1.505 Okunma

Cevaplar

  • Arzum Temsilcisi31 Mayıs 2017

    Sn. Merthan Naci Ç. Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Buna istinaden aşağıdaki açıklamayı bilgilerinize sunarız. “Konu ile ilgili detaylı açıklama tarafınıza sözlü olarak yapılmıştır.” Ürün ile ilişkili konuya dair açıklama tüketicimize sözlü olarak da bildirilmiştir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 444 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

  • Merthan29 Mayıs 2017

    Anında cevap veriyosumuz ama boş cevap standart yanıt. 3 gündür en kısa zamanda döneceksiniz ama en kısası sanırım 1 ay

  • Arzum Temsilcisi26 Mayıs 2017

    Sn.Merthan Naci Ç. İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Ürün ile ilişkili konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 444 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön