Toplam çözüm sayısı
..
Arzum ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Buse'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız

Yeni karşılaştırma

ile

Arzum Violet Epilasyon Aleti İlk Gün Bozuldu!

2143görüntüleme
Buse
Buse 03 Ağustos 11:12
Çözüldü Çözüldü
Buse'nin Teşekkür Mesajı
“Benimle konuşan yetkili çok tatlı ve sıcakkanlıydı. Dün gece şikayette bulundum bugün sabah beni aradılar bu kadar çabuk geri dönüş beklemiyordum şikayet kaydı oluşturdu bugün onları yeniden arayacağım çok teşekkür ederim gösterdikleri ilgi için”

A101'den Arzum violet epilasyon aleti aldım eve ® geldim bacaklarımda denedim. İki bacağımı da aldım, epilasyon aletini durdurup, su içmeye kalktım ve geldim kollarımı almak için epilasyon aletini çalıştırdım. Fakat çalışmadı. Daha ilk günden arıza verdi ve büyük hayal kırıklığına uğradım. Yarın aldığım markete geri götüreceğim.

Arzum Logo
Arzum03 Ağustos 11:11

Sn. Müşterimiz, İletmiş olduğunuz konu yetkililerimiz tarafından değerlendirilmiş, bilgilendirme için tarafınıza telefonla dönüş sağlanmıştır. Bizleri tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. İyi ki varsınız! Saygılarımızla, Arzum Müşteri Hizmetleri | 0850 222 1 800 | [email protected] | http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar ve resmi tatil günleri hariç 09.00 – 19.00 arasındadır.

Buse
Buse03 Ağustos 11:15

Benimle konuşan yetkili çok tatlı ve sıcakkanlıydı. Dün gece şikayette bulundum bugün sabah beni aradılar bu kadar çabuk geri dönüş beklemiyordum şikayet kaydı oluşturdu bugün onları yeniden arayacağım çok teşekkür ederim gösterdikleri ilgi için

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile