02 Ocak #9969541

Arzum Ütümün Sorunu Giderilmedi

01.12.2017 tarihinde Beşiktaş Demir Arzum yetkili servisine 2.kez bozulduğu için verdiğim ütü 1 ay ne bilgi verildi ne de tamir edildi. Servise gittiğimde parça bekliyoruz abi 2-3 güne ararız gibi tamamen gayri resmi bir cevap aldım. Arzum müşteri hizmetlerini aradığımda ise ürün için servis kaydı açılmamış olduğunu öğrendim. 2.kez arızası ve servislerinin kalitesizliği yüzünden ürünüme iade ya da değişim istiyorum!

Furkan 5.339 Okunma

Cevaplar

  • Furkan'ın Teşekkür Mesajı09 Ocak

    Süreç başladığından beri çok ilgililerdi ve süreç ürün değişimiyle sonuçlandı memnun kaldım diyebilirim keşke arızası da olmasaydı. Yetkili servislerde yaşadığım sorunu Arzum müşteri hizmetleriyle çözdüm teşekkürler.

  • Arzum Temsilcisi03 Ocak

    Sn. Furkan K. Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Buna istinaden aşağıdaki açıklamayı bilgilerinize sunarız. Arzum ürününüz ile ilişkili konuya dair açıklama tarafınıza sözlü olarak da bildirilmiştir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 444 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

  • Arzum Temsilcisi02 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Firmamız ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında olup, müşteri memnuniyetiniz bizim için çok değerli ve önemlidir Müşteri temsilciniz kısa sürede sizleri arayacak ve bilgilendirecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 444 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön