Cevaplar

Arzum Logo Arzum 08 Temmuz 09:23

Sn. Müşterimiz, İletmiş olduğunuz konu yetkililerimiz tarafından değerlendirilmiş, bilgilendirme için tarafınıza telefonla dönüş sağlanmıştır. Bizleri tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. İyi ki varsınız! Saygılarımızla, Arzum Müşteri Hizmetleri | 0850 222 1 800 | [email protected] | http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar ve resmi tatil günleri hariç 09.00 – 19.00 arasındadır.

profile-icon Türk 08 Temmuz 09:14

Kübra hanıma çok teşekkür ederim.

Arzum Logo Arzum 08 Temmuz 09:12

Değerli Müşterimiz Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Arzum ürününüz ile ilgili konuya dair açıklama tarafınıza sözlü olarak bildirilmiştir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

profile-icon Türk 07 Temmuz 21:19

4 gün önce Servise ariza nedeniyle götürdüğüm ürünle ilgili şikayet oluşturmuştum. 3 gün önce Firma Müşteri hizmetlerinden aradığını söyleyen Kübra Hanım firmayla görüşüp en geç 06.07.2020 pazartesi günü tarafıma dönüş yapacağını söyledi. Benim yaşadığım aynı sorunu yaşayan ekte ekran görüntüsü bulunan bir beyefendi şikayet yazımı aynen hem de hiç değiştirmeden kopyalayıp ayrıca şikayette bulunmuş. Onun sorunu nedense hemen çözülmüş. Dünden beri en az 4 defa müşteri hizmetlerini telefonla aradım. Fakat bu Kübra hanımla beni bir türlü goruştürmediler. Şikayetimle ilgili firmadan cevap beklediklerini söyleyerek beni baştan salladılar. Eğer Kübra hanımefendi zahmet buyurup bu yazımı okursa ve bir cevap verme lutufunda bulunur ise; kendilerine soruyorum. Firmadan bir cevap almak bu kadar mı sürer. Ben banka kredisini çekerken 3 gün beklemiyorum. Ayıplı ürününüz yetkili servisinizde. Ürününüze sahip çıkmayacaksanız bir cevap verin. Bizde ona göre ürünü servisten alıp ilgili yerlere basvuralım. Çifte standart uyguladığınız çok açık. Ayrıca Arzum eğer en azından bundan sonra dürüst bir marka olmak istiyorsa ürünlerimiz garantisizdir diye ürün satarsa daha ahlaki olur. Ürünü satarken binbir yalan söyleyen iş yeri sahiplerinide lütfen dürüstlüğe davet ediyorum. Bu markanın ürünlerini satmayın bence.

np_image1 Ekli Görsel Var
profile-icon Türk 07 Temmuz 19:54

3 gün önce Firma Müşteri hizmetlerinden aradığını söyleyen Kübra Hanım firmayla görüşüp en geç 06.07.2020 pazartesi günü tarafıma dönüş yapacağını söyledi. Dünden beri en az 4 defa müşteri hizmetlerini telefonla aradım. Fakat bu Kübra hanımla beni bir türlü goruştürmediler. Şikayetimle ilgili firmadan cevap beklediklerini söyleyerek beni baştan salladılar. Eğer Kübra hanımefendi zahmet buyurup bu yazımı okursa ve bir cevap verme lutufunda bulunur ise; kendilerine soruyorum. Firmadan bir cevap almak bu kadar mı sürer. Ben banka kredisini çekerken 3 gün beklemiyorum. Ayıplı ürününüz yetkili servisinizde. Ürününüze sahip çıkmayacaksanız bir cevap verin. Bizde ona göre ürünü servisten alıp ilgili yerlere basvuralım. Ayrıca Arzum eğer en azından bundan sonra dürüst bir marka olmak istiyorsa ürünlerimiz garantisizdir diye ürün satarsa daha ahlaki olur. Ürünü satarken binbir yalan söyleyen iş yeri sahiplerinide lütfen dürüstlüğe davet ediyorum. Bu markanın ürünlerini satmayın bence.

Arzum Logo Arzum 04 Temmuz 02:21

Değerli Müşterimiz, Firmamız ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında olup, müşteri memnuniyetiniz bizim için çok değerli ve önemlidir Müşteri temsilciniz kısa sürede sizleri arayacak ve bilgilendirecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler