04 Ekim 2017

Arzum Robot Kendi Kendine Dökülüyor. Her Bir Parçası Kalitesiz

Ben ve 2 kardeşim Arzum markasını küçük ev aletlerinde iyi bildiğimiz için, 3'er adet mutfak robotu, 3 'er adet Blender ve 3 'er adette tost makinelerinden satın almıştık. Bir kardeşim hariç ürünleri kullandık ama vaat ettiği garanti süresini bile doldurmadan ürünler resmen döküldüğünü fark ettik. Arzum kesinlikle kalitesiz, bir de üstüne yetmezmiş gibi müşteri hizmetleri ve memnuniyeti de olmayan bir marka buradan da formalite cevaplar veren bir firma kesinlikle çözüm sunmuyorlar, sunmuş gibi gösterip kendini iyi bir marka gibi gösteriyor. Robotun üst parçası çevrilince yerinden çıktı cam haznenin ortasında ki demiri kaç defa yapıştırdılar olmadı en son ben başka bir yapıştırıcı aldım kendim yaptım. Bir daha asla! Arzum pişmanlıktır. Şimdi çeyizde duran ürünleri Arzum aldığımıza bin pişman olduk. Yazık paramıza...

Muammer 3.176 Okunma

Cevaplar

  • Muammer05 Ekim 2017

    Siz ya hep küçük ürünleri üreten küçük bir firmaydınız ya da ben sizi büyük firma sanmışım. Arzum'un tamir masrafları yeni cihaz parası kadar. Örneğin tost makinesinin alt tablası 80tl, üst tablası da 70 TL yani 150 TL toplamda. Bu fiyata binlerce tost makinesi var. Ben bilginiz olsun diye yazıyorum. Biz müşterilerini kazıklayan bir firma. Uzak durun.

  • Arzum Temsilcisi05 Ekim 2017

    Sn. Muammer M. Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Buna istinaden aşağıdaki açıklamayı bilgilerinize sunarız. Arzum ürününüz ile ilişkili konuya dair açıklama tarafınıza sözlü olarak da bildirilmiştir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 444 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

  • Arzum Temsilcisi04 Ekim 2017

    Sn. Muammer M. İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Arzum ürününüz ile ilişkili konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 444 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön