Arzum ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Arzum Olimpia Elektrik Süpürgesi Sorunu

1.878görüntüleme
Ebru
Ebru 04 Kasım 2020 19:29

Yaklaşık Altınay önce bir Teknosa çalışanının çalışmayan beynine uyarak binbir övgü ile bu süpürgeyi aldık. Eski bir Philips kullanıcısı olarak ısrarla maraton almak istememe rağmen bir şekilde ikna edildim ve hayatımızın hatasını yapmış olduk Az üz değil 1400 TL para ödeyerek aldığımız bu süpürge denen alet bırakın süpürmeyi hava dahi çekmiyor ine. İlk günle çalıştırmayı beceremedik herhalde az gürültülüdür herhalde başlığı yanlış taktık herhalde dur isine kesin belirt kaçtı... Diye diye avuttuk kendimizi en sonunda baktım bu makine bir işe yaramaz aradım Arzum'u. Bir o kadar ilgisiz alakasız servis, acil dememe rağmen asla bana geri dönüş yapılmıyor. Tamamen kötü bir ürün. Ürünü geçtim kötü bir servis ve müşteri ilişkisi. Velhasıl garantisi devam eden bu saçma süpürgenin ve Arzum'un mağduruyum.

Arzum Logo
Arzum04 Kasım 2020 19:31

Değerli Müşterimiz, Firmamız ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında olup, müşteri memnuniyetiniz bizim için çok değerli ve önemlidir Müşteri temsilciniz kısa sürede sizleri arayacak ve bilgilendirecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

Ebru
Ebru04 Kasım 2020 20:27

Ben zaten sizi iki defa aradım. Her seferinde beni arayacaklarını söylediler ve bekle bekle arayan soran yok. Ben bu firmanın sattığı ürününün arkasında durmadığını ve müşteri memnuniyetini hiç ama hiç önemsemediğini anladım sağ olun

Arzum Logo
Arzum05 Kasım 2020 18:08

Sn. Ebru A. Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Buna istinaden aşağıdaki açıklamayı bilgilerinize sunarız. “Paylaşmış olduğunuz irtibat numarasından tarafınıza ulaşılamamıştır. Talebinizin devam ediyorsa Arzum Danışman Hattımız üzerinden size hizmet vermeye hazırız.” Tüketicimize ulaşılamadığı için ürün ile ilişkili konuya dair açıklama tüketicimize sözlü olarak bildirilememiştir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

Arzum Logo
Arzum05 Kasım 2020 18:09

Sn. Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz ve bizim için çok değerli olan fikirlerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. İletişim bilgileriniz üzerinden tarafınıza ulaşım sağlanamamıştır. Sizlerin mutluluğunu çok önemsiyoruz, aşağıdaki iletişim adresleri üzerinden bizlere ulaşmanız durumunda sizi dinlemekten memnuniyet duyacağız. Saygılarımızla, Arzum Müşteri Hizmetleri | 0850 222 1 800 | [email protected] | http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar ve resmi tatil günleri hariç 09.00 – 19.00 arasındadır.

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler