Arzum ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Arzum OK005-X Okka Grandio Touch Türk Kahvesi Makinesi Sorunu

2.047görüntüleme
Sinem
Sinem 11 Kasım 2020 09:05

4 Eylül 2020 tarihinde Arzum'un internet sitesinden OK005-X Okka Grandio Touch Türk Kahvesi Makinesi aldım. Yazlığa gitmem gerektiğinden cihazı birkaç hafta sonra kullanmaya başladım ve etrafında su biriktiğini, ne yaparsam yapayım su akıtmasını engelleyemediğim makineyi 1 haftalık kullanım sonunda servise götürdüm. İnceleyip, 1 hafta sonra yeni makine yolladılar. Makinenin geldiği gün misafirlerim vardı ve hep birlikte denemiş olduk. Normal pişirme özelliğinde pişirdiğim kahvenin asla pişmemiş ve çiğ telve çiğniyormuş hissiyle alınan ilk yudumdan sonra kimse içmedi. Kahveyi suya atıp bırakmış hafif ısınmış gibi bir şey olarak anlatabilirim size. 1 haftalık kullanımdan sonra 2. Makinede servise gitti öncelikle üründe sorun yok gelip alabilirsiniz dediler. Kahve yapıp içtiniz mi diye sorduğumda hayır biz öyle bir şey yapmıyoruz dedi, peki nasıl anlayacaksınız kahveyi yapmadığını dedim. Çünkü makine çalışmıyor değil ki sadece kahveyi pişiremiyor dedim. İade talebim var dedim. Israrcı olunca peki pişirip deneyeceğiz ama böyle bir hakkımız yok normalde dediler zorla denetmiş oldum. 

Bugün servis ve sonrasında aradığım müşteri hizmetlerinden gelen yanıt şu şekilde: makinenizin normal pişirme özelliğinde evet öyle çiğ bırakma tadı var fakat biz serviste 2. Kez yaptık denedik ve pişirirken içerisini tepeden plastik kaşıkla karıştırmaya çalışın ve bitti sinyali geldikten sonra cezvenizi almayın 10sn haznede bırakın kahve çöksün sonrasında alın oldu! Sizce o kadar para verdiğim makineyi bu şeklide kullanmam normal mi? İade hakkımın olmadığını makineyi gidip servisten alabileceğimi ilettiler. Bu makineyi servisten almayacağım, tüketici hakkım olarak sizden para iademi alacağım. Haftalardır bununla uğraşıyorum. Sizin gibi kurumsal bir firmadan bunları duymak gerçekten üzücü ve hayal kırıklığı. Yıllardır Arçelik kullandım her zaman ürünlerinin arkasında durdular ve şimdi Arzum aldığıma bin pişmanım. Makinedir sorun olabilir ama marka olarak müşteri memnuniyetini arka plana atmanız sizlere yakışmadı. Bu makinenin kullanma kılavuzuna da, pişme esnasında aradan tepeden kaşık sokarak karıştırmaya çalışın yoksa kahveniz olmaz yazınız. Sizin servisiniz ve müşteri hizmetleriniz sorunumu çözemedi. İademi yoksaydılar ama ben bütün sosyal medya hesaplarımda paylaşacağım, benim gibi sorun yaşayanlar var mı ve nasıl çözmüşler durumu öğreneceğim. Ayrıca bütün telefon kayıtlarımın dinlenmesini istiyorum, para iademin yapılması için her platformdan sesimi duyuracağım size.

Arzum Logo
Arzum11 Kasım 2020 09:07

Değerli Müşterimiz, Firmamız ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında olup, müşteri memnuniyetiniz bizim için çok değerli ve önemlidir Müşteri temsilciniz kısa sürede sizleri arayacak ve bilgilendirecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

Arzum Logo
Arzum13 Kasım 2020 16:13

Sn. Müşterimiz, İletmiş olduğunuz konu yetkililerimiz tarafından değerlendirilmiş, bilgilendirme için tarafınıza telefonla dönüş sağlanmıştır. Bizleri tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. İyi ki varsınız! Saygılarımızla, Arzum Müşteri Hizmetleri | 0850 222 1 800 | [email protected] | http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar ve resmi tatil günleri hariç 09.00 – 19.00 arasındadır.

Sinem
Sinem13 Kasım 2020 16:24

Sizden gelen cevap yine şaşırtmadı tabi ki arayan aynı müşteri temsilcisi makineniz çalışıyor sorun yok dedi ki ben hiçbir zaman makine çalışmıyor demedim bu makinenin amacı kahve yapması onu da yapamıyor gayet net. Genel merkez ve servisle görüştüğünü para iade hakkım olmadığını belirtti. Ben müşteriyim ve ürün haftalardır oradan oraya oradan oraya sürükleniyor hiçbir şey olmasa bile müşteri memnuniyet hakkı denen bir şey var memnun değilim ve para iademi istiyorum aslında ne kadar net ama Arzum asla Tüketici Haklarını gözeten bir kurum değilmiş heral de gayet net kesip atıyorlar (demek ki 1250 TL'ye aldığınız herhangi bir şey de ürün olması gerektiği gibi olmadığında sizler sorun etmiyorsunuz) maalesef para sokaktan toplanmıyor pazartesi Tüketici Hakları'na başvurumu yapacağım bilginize.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler