Arzum ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Onur'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Arzum Hiç Yakışmıyor İsmine.

1.424görüntüleme
Onur
Onur 09 Ekim 2020 19:41
ÇözüldüÇözüldü
Onur'un Teşekkür Mesajı
“İyi akşamlar Gün içinde firma yetkilisi Kübra Hanım ile görüşme sağladık. Kendisine nezaketi, ilgisi, yardımseverliği için teşekkür ediyorum. Ürünle alakalı oldukça yardımcı oldu, bunun yanında firmanın sahibi değil belki ancak firmanın ürününe sahip çıktığı intibasını bıraktı bende. Kırık parça için yenisini yönlendirdi adresime, emiş gücü ile alakalı olarak da ürünün incelenmek üzere gönderimine yardımcı oldu. Çok teşekkür ederim. İyi aksamlar”

Nisan ayında ismine ve daha önce kullandığım ürünlere istinaden 04.04.2020 tarihinde aldığım olimpia Control marka süpürgeyle talihsizliklerimiz bir türlü bitmek bilmiyor. Daha önce de aynı tür kullanmış olduğumuz toz torbasız daha düşük emiş gücü olan süpürgeyi aratır oldu. 2. Ayında kumanda kolu kendiliğinden en ufak zorlama olmadan kırıldı. Tabi ki garanti kapsamında değişmiyor, servis ürün için 280 lira istedi aynı orijinal ürün için internet sitelerinde 98 liradan başlıyor fiyatlar. Mühim olan almak ya da değiştirmek değil, peşinde vakit kaybetmek, yani sıra adam gibi bir muhatap bulamamak. Emiş gücü derseniz tozu elimizle alıp ucuna koyuyoruz, çünkü çekmiyor. Klasik filtre kirlenmiş ibaresi belki doğru olabilir ama ilk kez bu tür bir süpürge kullanmıyoruz. Firmaya mail attım karşılığında bir şey istemiyorum sadece alın bunu inceleyin eksiğiniz neredeyse onu tamamlayın dedim onlar sadece kırık parçayı baz alıp garanti dışı dedi. Ben parça değiştirmek istemiyorum, firmanın kullanılabilir ürün üretmesini istiyorum. Teklifim ise hala geçerli, kargo ücreti tarafıma ait olmak üzere göndereyim eksik neredeyse onu bulup yeni ürünlere uygulayın. Sadece görmek isteyenler için kırık parçanın görselini ekliyorum. İyi aksamlar

Arzum Logo
Arzum09 Ekim 2020 19:43

Değerli Müşterimiz, Firmamız ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında olup, müşteri memnuniyetiniz bizim için çok değerli ve önemlidir Müşteri temsilciniz kısa sürede sizleri arayacak ve bilgilendirecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

Arzum Logo
Arzum12 Ekim 2020 12:06

Değerli Müşterimiz Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Arzum ürününüz ile ilgili konuya dair açıklama tarafınıza sözlü olarak bildirilmiştir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

Arzum Logo
Arzum12 Ekim 2020 13:27

Sn. Müşterimiz, İletmiş olduğunuz konu yetkililerimiz tarafından değerlendirilmiş, bilgilendirme için tarafınıza telefonla dönüş sağlanmıştır. Bizleri tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. İyi ki varsınız! Saygılarımızla, Arzum Müşteri Hizmetleri | 0850 222 1 800 | [email protected] | http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar ve resmi tatil günleri hariç 09.00 – 19.00 arasındadır.

Onur
Onur12 Ekim 2020 19:19

İyi akşamlar Gün içinde firma yetkilisi Kübra Hanım ile görüşme sağladık. Kendisine nezaketi, ilgisi, yardımseverliği için teşekkür ediyorum. Ürünle alakalı oldukça yardımcı oldu, bunun yanında firmanın sahibi değil belki ancak firmanın ürününe sahip çıktığı intibasını bıraktı bende. Kırık parça için yenisini yönlendirdi adresime, emiş gücü ile alakalı olarak da ürünün incelenmek üzere gönderimine yardımcı oldu. Çok teşekkür ederim. İyi aksamlar

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler