24 Temmuz
Yorum Yap
#10702055

Arzum Gaziantep Servis Memnuniyetsizliği!

Arzum markasına güvenerek bundan 4 yıl önce çaycı aldım çokta memnun kaldım, ta ki garantisi bitip Gaziantep'te söylemez pasajında Japon H** isimli servisiyle muhatap oluncaya kadar. Sadece ışıkları yanmadığı için yapılmasını istedim bir gün sonra aradılar ve kazan delik dediler yapmayı değmez yenisini alın dediler sadece ışığı yapın dedim kabul etmediler evde su koydum denedim kazan sağlamdı su falan da akıtmıyordu mandal düğmesini de özensizce takmışlar yanlış yere zorladıklarından tırnağını da kırmışlardı, servise gittim kazan delik dediniz sağlam dedim iyi işte öyle kullanın daha iyi değil mi cevabını aldım mandal tırnağını da kırmışsınız dediğimde kabul etmediler istediğiniz yere şikayet edin cevabını aldım bir servis nasıl bu kadar pervasız olabilir.

Zeynel 766 Okunma

Cevaplar

  • Zeynel'in Teşekkür Mesajı24 Temmuz

    Hemen dönüş yapıldı çok kibar ve ilgililerdi çözüm hemen bulundu çok teşekkür ederim.

  • Arzum Temsilcisi24 Temmuz

    Değerli Müşterimiz Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Arzum ürününüz ile ilgili konuya dair açıklama tarafınıza sözlü olarak bildirilmiştir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

  • Arzum Temsilcisi24 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Firmamız ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında olup, müşteri memnuniyetiniz bizim için çok değerli ve önemlidir Müşteri temsilciniz kısa sürede sizleri arayacak ve bilgilendirecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler