Arzum  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Merve'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Arzum Blender Seti Sürekli Tamirde

1.028görüntüleme
Merve
Merve 23 Kasım 2020 10:41

2020 haziran ayında çeyizim için aldığım blender setini eylül ayında aktif kullanmaya başladım. Daha 2. Kullanımda motor bıçakları yavaş döndürmeye başladı ve saniyeler içinde durdu yetkili servise gittiğimde ana gövdekinin dişlisi yıprandığını ve garanti kapsamında olmadığını belirtti. 35 lira karşılığında tamir edildi. Tamirden geldikten sonraki ilk kullanımda yine aynı hatayı verdi. Yetkiliye götürdüğümüzde yine aynı ücreti talep etti fakat ürünle işlemi daha yapmadan sıkıntı yaşadığım için ücret vermeyeceğimi söyledim tekrar yapıldı. Geçen hafta servisten yeni aldığım ürünün motorunda tekrar durma oldu. Garanti kapsamında yapıldı. Eve geldiğinde sadece peynir rendeleme için makineyi çalıştırdım ve yine aynı sorun. Şikayetvar sitesine baktığımda herkeste bu sorunu olduğunu fark ettim arzum firmasına 16 Kasımda bu durumla ilgili mail attım fakat geri dönüş sağlanmadı. Böyle kalıplaşmış bir hatayı kullanıcıya yıkmak çok yanlış arzum gibi köklü bir firmaya hiç yakışmadı. O Kadar araştırıp bu markayı tercih ettiğim için pişmanım hem parama hem zamanıma hem de mutfaktaki emeğime yazık oldu. Yetkililerden bu sorun için yanıt bekliyorum

Arzum Logo
Arzum23 Kasım 2020 10:43

Değerli Müşterimiz, Firmamız ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında olup, müşteri memnuniyetiniz bizim için çok değerli ve önemlidir Müşteri temsilciniz kısa sürede sizleri arayacak ve bilgilendirecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

Merve
Merve23 Kasım 2020 16:20

Aramanızı bekliyorum

Arzum Logo
Arzum23 Kasım 2020 17:35

Sn. Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz ve bizim için çok değerli olan fikirlerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. İletişim bilgileriniz üzerinden tarafınıza ulaşım sağlanamamıştır. Sizlerin mutluluğunu çok önemsiyoruz, aşağıdaki iletişim adresleri üzerinden bizlere ulaşmanız durumunda sizi dinlemekten memnuniyet duyacağız. Saygılarımızla, Arzum Müşteri Hizmetleri | 0850 222 1 800 | muster[email protected] | http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar ve resmi tatil günleri hariç 09.00 – 19.00 arasındadır.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler