Toplam çözüm sayısı
..
Arzum ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Şeyma'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Arzum Blender Çırpma Teli Adaptörü Bozulması Kullanıcı Hatasıymış

745görüntüleme
Şeyma
Şeyma 12 Ocak 00:18
ÇözüldüÇözüldü
Şeyma'nın Teşekkür Mesajı
“Daha önce görüştüğüm müşteri temsilcisinin aksine davranışlarınız için ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim”

1.5 yıl kadar önce aldığım Prostick 1000 model ürün aldığımın ilk ayı içerisinde motor arızası verdi garanti kapsamında sayıp iyi hoş yaptılar. Yaptıklarında kullanım şekli iletildi keza bunu zaten biliyorduk. 10 Sn... Kullan 1 dakika dinlendir. Tamam dedik.

Şimdi tekrar arıza yaşıyoruz ancak bu kez çırpma aparatında. Yetkili servise sorduğumuzda bunun bir kullanıcı hatası olduğunu ancak ücretli olarak yapılabileceğini iletiyorlar daha 1.5 yıl garantisi olmasına rağmen. Ardından müşteri hizmetlerini arıyorum. Yetkili servisin dediklerini tekrar edip ya süresine uygun kullanmadığımı ya da aparatı takarken zorlama yapmış olabileceğimi söylüyorlar. Bunlar ikisinin de olmadığını ilettiğimde ise başka şekilde olmayacağını söylüyorlar.

Ve üstüne müşteri temsilcisine o zaman bu konuda şikayet kaydı oluşturmasını istediğimde bu konuda herhangi bir kayıt oluştursa da farklı bir yanıt alamayacağımı dolayısıyla şikayet kaydı oluşturmasına gerek olmadığını söylüyor.

Bu nasıl bir saygısızlık açıkçası anlayamıyorum. Hem garanti kapsamındaki ürünün kullanım hatası yokken yapımı için ücret talep ediliyor hem de şikayet kaydım talep etmeme rağmen oluşturulmuyor.

Bizler eski firma diye Arzum firmasında ürün alırken yaşadığım bu durum hiç hoş değil. Tüketici Hakem Heyetinden dönüş bekliyorum. Umarım buna gerek kalmadan Arzum bu problemimizi çözer. Zira bir müşteri daha kaybedecekler yoksa.

Arzum Logo
Arzum12 Ocak 00:19

Değerli Müşterimiz, Firmamız ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında olup, müşteri memnuniyetiniz bizim için çok değerli ve önemlidir Müşteri temsilciniz kısa sürede sizleri arayacak ve bilgilendirecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

Arzum Logo
Arzum12 Ocak 14:43

Değerli Müşterimiz Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Arzum ürününüz ile ilgili konuya dair açıklama tarafınıza sözlü olarak bildirilmiştir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

Şeyma
Şeyma12 Ocak 14:54

Daha önce görüştüğüm müşteri temsilcisinin aksine davranışlarınız için ve yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim

Arzum Logo
Arzum12 Ocak 16:55

Sn. Müşterimiz, İletmiş olduğunuz konu yetkililerimiz tarafından değerlendirilmiş, bilgilendirme için tarafınıza telefonla dönüş sağlanmıştır. Bizleri tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. İyi ki varsınız! Saygılarımızla, Arzum Müşteri Hizmetleri | 0850 222 1 800 | [email protected] | http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar ve resmi tatil günleri hariç 09.00 – 19.00 arasındadır.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler