Arzum  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Koray'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Arzum Bir Defa Kullandığım Ürünün Parçasının Bozulması

510görüntüleme
Koray
Koray 26 Kasım 2020 00:53
ÇözüldüÇözüldü
Koray'ın Teşekkür Mesajı
“Arzum müşteri hizmetleri tarafından arandım teşekkür ederim ilgilendiler ve beni teknik servise yönlendirdiler ücretsiz parça değişimimi gerceklestirecekler. Arzum yetkililerine tekrar teşekkür ederim. Bende servise gideceğim.”

Arzum soprana Max Blender setini internet ortamından ucuz olarak alıp köşeye kaldırmıştım. Hiç kullanmadığım ürünü uzun zaman sonra ilk defa kullandım. Maalesef rendeleme işlemini bile yapamadım. Arzum gibi bir büyük firmanın servisine gidip makineyi götürdüm dediler ki bu parça maalesef garantiye girmiyor. Kullanıcı hatasıymış parça bozulması. Zaten servis diye gittim ama böyle kötü bir yer olduğunu bilsem gitmezdim. Sonra müşteri temsilcisini aradım onlarda maalesef dediler. 

Kimse parçada kusur olabileceğini üretim hatası olabileceğini düşünmedi her zaman müşteri haksız. Parçaya 80 TL gibi dediler. O parçayı alsam bir daha bozulmayacağının garantisi var mıdır? Yok. Müşteri temsilcisi hanımefendi 24 saat bekleyin dedi Allah'tan ümit kesilmez gibi demek istedi. Maalesef neredeyse 30 saat oldu arayan yok. Ben makinesinde değilim parasında da değilim. Ben büyük firmanın malının arkasında durmasını isterdim. Çünkü 1 defada bozulacaksa neden bu cihazı satıyorsunuz neden 3 yıl garanti veriyorsunuz?

Bir de eğer olumsuz yanıt gelmesi halinde servisin önünde bu aleti inanın yakacağım ve videoya çekeceğim. Çünkü imden kullanmak gelmiyor. Malının arkasında duran bir markadan sıfır alırım, ama tekrar o parçayı değiştirip o parayı yine de vermem. Arzum yetkililerine önemle duyurulur.

Arzum Logo
Arzum26 Kasım 2020 00:55

Değerli Müşterimiz, Firmamız ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında olup, müşteri memnuniyetiniz bizim için çok değerli ve önemlidir Müşteri temsilciniz kısa sürede sizleri arayacak ve bilgilendirecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

Koray
Koray26 Kasım 2020 16:55

Bugün arandım şikayetiniz nedir anlatır mısınız dedi müşteri temsilcisi bende anlatırken Telefon kapandı 10 dakika kadar bekledim arabirim diye aranmayınca ben aradım beni aramıştınız görüşüyordum kesildi müşteri temsilcisi bekleyin dedi ben hattayken bekletti yazıştı sanırım ilgiliyle sistemsel sıkıntı olmuş dönecekler size dendi hala dönüş yok maalesef.

Koray
Koray26 Kasım 2020 21:50

Hala sistemsel hatanın düzelmesini ve aranmayı bekliyorum müşteri temsilcisi dönüş yapacaktı 5 saat oldu.

Arzum Logo
Arzum27 Kasım 2020 15:19

Sn. Müşterimiz, İletmiş olduğunuz konu yetkililerimiz tarafından değerlendirilmiş, bilgilendirme için tarafınıza telefonla dönüş sağlanmıştır. Bizleri tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. İyi ki varsınız! Saygılarımızla, Arzum Müşteri Hizmetleri | 0850 222 1 800 | [email protected] | http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar ve resmi tatil günleri hariç 09.00 – 19.00 arasındadır.

Koray
Koray30 Kasım 2020 10:45

Arzum müşteri hizmetleri tarafından arandım teşekkür ederim ilgilendiler ve beni teknik servise yönlendirdiler ücretsiz parça değişimimi gerceklestirecekler. Arzum yetkililerine tekrar teşekkür ederim. Bende servise gideceğim.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler