Toplam çözüm sayısı
..
Arzum ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ali'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

Arzum Beangourmet Küflü Değişim Ürünü

560görüntüleme
Ali
Ali 29 Kasım 2020 11:31
Arzum Beangourmet Küflü Değişim Ürünü
Arzum Beangourmet Küflü Değişim Ürünü
Arzum Beangourmet Küflü Değişim Ürünü
+2

Yaklaşık on gün kullandıktan sonra üretim hatalı olduğunu anladığım Arzum Beangourmet kahve öğütücümü Arzum yetkili servisi ile Arzum Merkezine gönderdim. Yaklaşık iki hafta sonra 26.11.2020 Cuma günü, yetkili servis beni arayıp "yeni değişim ürünümün" hazır olduğunu gelip alabileceğimi söylediler. Gittiğimde bana değişim için gelen ürünü gördüğümde şok oldum. Arzum'un bana göndermiş olduğu siyah küflü, çamurlu ve çöpün içerisinden çıkmış gibi görünen Beangourmet ürününü teslim almayacağımı belirtip müşteri hizmetlerini aradım. Fakat kendileri beni tekrardan bekletip değişim talebi oluşturacaklarını söylediler. 

Bu süre zarfında, pandemi döneminin getirdiği problemlerin üstüne sürekli dışarı çıkıp bu ürünle uğraşmak zorunda kaldım, mevcut kahve çekirdeklerim bayatladı. En önemlisi değil çöpe atılmasını, imha edilmesi gereken küflü ürünle sağlığımızın tehdit edilmesini kabul etmiyorum. Bu ürünü tüketiciye gönderme cesaretini bulanların çalıştığı siz Arzum firmasının ürünlerini bu saatten sonra kullanmam. Bu sıkıntı ile ilgili gereken yerlere müracaat edeceğim.

Şikayetimi Twitter ® üzerinden ilettikten bir gün sonra bana dönüş yapıldı. Dönüş yapan müşteri hizmetleri yetkilisi bana "ürünü servise iade etmelisiniz" dedi. Ben ürünü zaten teslim almadığımı belirtmiştim. Müşteri ilişkilerinizde ciddi problemler olduğunu düşünüyorum.

Arzum Logo
Arzum29 Kasım 2020 11:33

Değerli Müşterimiz, Firmamız ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında olup, müşteri memnuniyetiniz bizim için çok değerli ve önemlidir Müşteri temsilciniz kısa sürede sizleri arayacak ve bilgilendirecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

Arzum Logo
Arzum30 Kasım 2020 17:45

Değerli Müşterimiz Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Arzum ürününüz ile ilgili konuya dair açıklama tarafınıza sözlü olarak bildirilmiştir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

Arzum Logo
Arzum30 Kasım 2020 17:53

Sn. Müşterimiz, İletmiş olduğunuz konu yetkililerimiz tarafından değerlendirilmiş, bilgilendirme için tarafınıza telefonla dönüş sağlanmıştır. Bizleri tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. İyi ki varsınız! Saygılarımızla, Arzum Müşteri Hizmetleri | 0850 222 1 800 | [email protected] | http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar ve resmi tatil günleri hariç 09.00 – 19.00 arasındadır.

1 Yorum

Ali
Ali01 Aralık 2020 14:07
 

Konu ile ilgili tarafıma yaptığınız dönüş hiçbir şekilde özür içermiyordu. Buradan hazır şablon göndermeniz çözüm sunmuyor. Beni günlerce bekletip çözüm sunamadınız. Bir daha tercih etmeyeceğim bir markasınız.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler