sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Arzum 30 İş Günü Sonundaki Servis Sorunu!

Mikail Mikail27 Ağustos 17:37

05.07.2020 tarihinde Ankara Kızılay AVM Media Markt mağazasından büyük umutlarla Arzum Okka Grandio marka kahve makinesi aldım. Makineyi kitapçıktaki şekilde çalıştırdık fakat makine kahveyi acı bir şekilde yakarak pişirmeye ve 2 fincan seçeneğinde en büyük fincan boyutunda bile 1.5 fincan yaptı. Yenidir belki bizden bir hata vardır diyerek kullanma kılavuzuna bakarak tekrar kurulum yaptık fakat değişen bir şey olmadı. 12.07.2020 tarihinde ürünü şikayetlerimi belirterek servise gönderilmez üzere mağazaya teslim ettim. Tam "28 iş günü" boyunca hiçbir dönüş yaşanmadı ve 28. Günde müşteri hizmetlerini aradım. Devamında ürün için servise mail atıldı ve 30. Günde servis bana "çapraz bir kargo olmuş o yüzden gelmemiş vs. Tarzı saçma sapan açıklamalarda bulundu. Kendilerine yasal süreyi fazlasıyla geçtiği halde geri dönüş yapılmadığını ve para iadesi istediğimi söylediğimde merkez onayı lazım denildi. Yasal süresi 20 iş günü olan servis süresinin 28. Gününde benim aramamla bilgi verilmesi ve bu kadar sorumsuz hareket edilerek mağdur edilmem nedeni ile para iadesi talep ediyorum ve bu saatten sonra da Arzum markasını evime sokmayı düşünmüyorum.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Mikail 03 Eylül 15:46

30 iş gününden fazla süre geçmesine rağmen ücret iadesi talebimi kabul etmeyen arzum Genel Merkezi firmaya olan güvenimi bir kez daha sarstı. Bu saatten sonra değil evime sokmak kapısından geçmeyeceğim bir firmadır arzum.

profile-icon Mikail 02 Eylül 11:46

Bugün itibariyle 32 iş günü oldu ve hala bir gelişme yok. Bir an önce paramın iade edilmesini talep ediyorum aksi takdirde yasal süreçlere başvuracağım. Bu saatten sonra bedava da verseler Arzum'un hiçbir ürününü evime sokmayacağım.

Arzum Logo Arzum 28 Ağustos 18:09

Sn. Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz ve bizim için çok değerli olan fikirlerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. İletişim bilgileriniz üzerinden tarafınıza ulaşım sağlanamamıştır. Sizlerin mutluluğunu çok önemsiyoruz, aşağıdaki iletişim adresleri üzerinden bizlere ulaşmanız durumunda sizi dinlemekten memnuniyet duyacağız. Saygılarımızla, Arzum Müşteri Hizmetleri | 0850 222 1 800 | [email protected] | http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar ve resmi tatil günleri hariç 09.00 – 19.00 arasındadır.

Arzum Logo Arzum 28 Ağustos 17:53

Değerli Müşterimiz Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Arzum ürününüz ile ilgili konuya dair açıklama tarafınıza sözlü olarak bildirilmiştir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

Arzum Logo Arzum 27 Ağustos 17:40

Değerli Müşterimiz, Firmamız ve ürünlerimize göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ederiz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasında olup, müşteri memnuniyetiniz bizim için çok değerli ve önemlidir Müşteri temsilciniz kısa sürede sizleri arayacak ve bilgilendirecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 0850 222 1 800 [email protected] http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler