22 Haziran 2016

Arzum Ütü Masası Örtüsü Gelmedi.

Arzum Massa ütü masası aldık. Örtüsünü değiştirmeye niyetlendik. Piyasadaki örtülerden aldık masaya küçük geldi. En iyisi örtüyü servisten tedarik edelim dedik. Servis siparişimizi aldı ama büyük firma sandığım Arzum 1.5 aydır servise örtüyü gönderemedi. Neymiş depoları taşınmışmış. Büyük firmaların böyle bahanesi olur mu? Enteresan. Böyle acemiliklerle büyük marka olunmaz. Bir daha Arzum mu benden uzak olsun!

Ersin K. 401 Okunma

Cevaplar

  • Arzum Müşteri Temsilcisi24 Haziran 2016

    Sn. Ersin K. Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Buna istinaden aşağıdaki açıklamayı bilgilerinize sunarız. “Talep ettiğiniz yedek parça en kısa sürede yetkili servisinize ulaştırılacaktır.” Ürününüz ile ilişkili konuya dair açıklama tüketicimize sözlü olarak da bildirilmiştir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 444 1 800 arzumdanismamerkezi@arzum.com http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

  • Ersin K.22 Haziran 2016

    Ben sizin müşteri hizmetlerinize 3 kere ulaştım zaten. Soruna çözüm bulmak gibi niyetiniz yok.

  • Arzum Müşteri Temsilcisi22 Haziran 2016

    Sn. Ersin K. İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Ürününüz ile ilişkili konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; 444 1 800 arzumdanismamerkezi@arzum.com http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön