12 Ocak 2016

Arzum Tamir Edilemeyen Çaycı!

19.12.2015 tarihinde yetkili servise bıraktığım çaycım, kırık olan plastik aksamının değişmesi için neredeyse 1 aydır serviste ancak maalesef hiç yol alınmadı. Yetkili servise yaptığım en az 5 aramada aldığım cevap aynı: "merkezden yedek parça göndermiyorlar". Önce sevkiyat gecikti dendi, sonra yıl sonu sayımına takıldık. Yarın aradığımda Arzum'u sel aldı demelerinden korkuyorum artık. Bir çaycının plastik aksamı bir ayda tedarik edilemiyorsa, fırın & ocak gibi büyük bir eşya alanın vay haline diyorum.

Ezgi A. 277 Okunma

Cevaplar

  • Arzum Müşteri Temsilcisi20 Ocak 2016

    Sn. Ezgi A. Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Buna istinaden aşağıdaki açıklamayı bilgilerinize sunarız. “Talep ettiğiniz AR311 kodlu ürününüzün yedek parçası yetkili servisinize ulaştırılmıştır.” Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; Arzum Danışma Merkezi 444 1 800 arzumdanismamerkezi@arzum.com http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

  • Arzum Müşteri Temsilcisi12 Ocak 2016

    Sn. Ezgi A. İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Arzum ürünü ile ilişkili konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; Arzum Danışma Merkezi 444 1 800 arzumdanismamerkezi@arzum.com http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön