07 Kasım 2015

Arzum Arızalı Çıkan Ürün!

20.10.2015 tarihinde Antakya Prime Mall Teknosa'dan Arzum Soprano Max adlı mutfak robotunu satın aldık. Kullanmak için açtığımız da arızalı çıktı geri döndük. Servise gitmesi gerekiyor dendi. Servis cihazın arızasının dişli kısmında olduğunu garanti kapsamına girmediğini söyledi ve değiştirilme raporu verdi Teknosa ya geri rapor ile gittiğimiz de ise kendilerinin yapabilecek bir şeyleri olmadığını Arzum firmasını arayıp oradan belki müşteri memnuniyeti açısından değiştirilebileceğini söyledi. Arzum müşteri temsilcisi ile görüşmesine rağmen geri dönüş yapılmadı. Sıfır alınan ürün parasını resmen çöpe atıyoruz. Ürün kullanılmış olsa kullanıcı hatası olsa kabul edeceğiz ama sıfır ürün arızalı.

Ahmet Ö. 655 Okunma

Cevaplar

  • Arzum Müşteri Temsilcisi23 Kasım 2015

    Sn. Ahmet Ö. Konu ilgili birimlerimiz tarafından değerlendirilmiştir. Buna istinaden aşağıdaki açıklamayı bilgilerinize sunarız. “Ürününüze ait onarım işlemleri garanti kapsamında sonuçlandırılacaktır.” Arzum Soprano ile ilişkili konuya dair açıklama tüketicimize sözlü olarak da bildirilmiştir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; Arzum Danışma Merkezi 444 1 800 arzumdanismamerkezi@arzum.com http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

  • Ahmet Ö.19 Kasım 2015

    Mağazadan sıfır aldığımız Soprano Max mutfak robotu arızalı çıkmasına rağmen servis kullanılmamış ürünün tamiri için para talep etti müşteri temsilcisi ile görüşüp robotun değişimini talep etmemize rağmen 2 hafta da dahi dönüş hala yapılmadı siz siz olun uzak durun biz yandık siz yanmayın...

  • Arzum Müşteri Temsilcisi09 Kasım 2015

    Sn. Ahmet Ö. İletmiş olduğunuz konuyu hassasiyetle değerlendirmeye aldığımızı bildirmek isteriz. Arzum olarak her türlü talep ve şikayetleri çözüme kavuşturmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Ürün Adı: Arzum Mutfak Robotu ile ilişkili konuya dair en kısa sürede tarafınıza geri dönülecektir. Saygılarımızla, ARZUM Müşteri Hizmetleri Bize ulaşabilirsiniz; Arzum Danışma Merkezi 444 1 800 arzumdanismamerkezi@arzum.com http://www.arzum.com.tr Mesai saatlerimiz Pazar günü hariç 09:00 – 19:00 arasındadır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön