Toplam çözüm sayısı
..
Artema ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Yeni karşılaştırma

ile

Artema Batarya Su Akıtıyor

791görüntüleme
Selim
Selim 18 Ekim 11:49

Aşağıdaki metin yaklaşık 10 gün önce Artema'ya atmış olduğum mail içeriğidir. Ancak hiçbir dönüş alamadım. Danışma hattını aradığım altta ki içerikte mevcuttur. Sorunumun çözümü için buradan da yazmak durumunda kaldım. Kısa ve öz bana montaj desteği vermeden batarya satıldı, üründe sorun çıkınca montajı kendim yaptığım için kusurun bende olabileceği, bu durumda da ücretin bana yansıtılacağı söylendi. Ürünün iyi niyet kapsamında değiştirilmesini ya da paramın iadesini istiyorum.

Artema'ya göndermiş olduğum mail; Merhabalar, 19.03.2021 tarihinde Kırıkkale Tekzen ® mağazasından Artema mono s eviye batarya satın aldım. Montaj konusu için Tekzen yetkilileri ne kendilerinin ne de Artema'nın herhangi bir montaj desteği sağlamadığını söylediler. Buna bağlı olarak montaj için işin ehli kişilerden yardım aldım. Ancak neredeyse aldığım günden bu yana batarya alttan su kaçırıyor. Bu konuda yardım için daha iki ay olmadan Mayıs 2021 diye hatırlıyorum -ancak yanılıyor da olabilirim- danışma hattınızı aradım oradan yetkili servis numarası verdiler (Kırıkkale de yetkili servisiniz yokmuş, servisler Ankara'da) arkadaşları aradım ancak çözüm bulamadım şöyle ki arkadaş bana hatanın montaj kaynaklı olabileceğini ve bu durumda tarafıma borç çıkabileceğini söyledi, pandemi nedeniyle araya yasaklar girince bir süre daha idare edeyim dedim ancak son dönemde batarya musluk kısmından da damlacık şeklinde akıtmaya başladı altta ki akıntı da halen devam ediyor ve ben tekrar yetkili servise ulaştım onlara durumu aynı şekilde aktardım onlar yine montaj kaynaklı bir hata olursa sorumluluğun benim olacağını söylediler. Ben bu bataryayı alırken herhangi bir montaj desteği olmadığı söylendiği için montajını kendi imkanlarımla yapmak/yaptırmak zorunda kaldım. Burada benden kaynaklı oluşabilecek bir hatanın iyi niyet kapmasında sayılarak garanti kapsamında incelemeye gelinmesi ve sorunumun bir an önce çözülmesini sizlerden ricam/talebimdir. İyi Çalışmalar.

Artema Logo
Artema18 Ekim 12:00

Değerli Müşterimiz, Mükemmel müşteri deneyimini her zaman birinci önceliğimiz olarak en üst seviyede tutmaya özen gösteriyoruz. Ancak bazen istemeyerek de olsa sizleri olumsuz bir deneyimle karşı karşıya bırakabiliyoruz; bunun için üzgünolduğumuzu bilmenizi isteriz. VitrA Çözüm Merkezi’miz, başvurunuzla ilgili sizi dinlemek ve gerekli çözüm aksiyonlarını hızla devreye alabilmek için sizinle iletişime geçecek. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü görüş ve talepleriniz için bize www.vitra.com.tr veya İletişim Merkezi (0850 311 70 70) üzerinden ulaşabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder,sağlıklı günler dileriz. Eczacıbaşı/Artema Çözüm Merkezi

Selim
Selim26 Ekim 14:45

Dün yetkili arkadaşlar geldi, değişim yapılacağı söylendi. Sonuçlanınca değerlendirmemi yapacağım iyi çalışmalar.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile