10 Mayıs 2013

Arow İade Kabul Etmedi!

Isparta Iyaşparktaki Arow mağazasından aldığım ayakkabının üzerinde 2 saat bile duramadım. Satarken gayet ilgili olan satış elemanları ve mağaza müdürü G. hanım, 24 saat geçmeden iade için götürdüğüm ayakkabıyı görünce gerçek yüzlerini çıkardılar ortaya.

Hepsi de son derece asık suratlıydı. Velhasıl; ayak sağlığına son derece zararlı, bir daha asla ayağıma geçiremeyeceğim bir ayakkabıya o kadar para verdim ve iade kabul etmediler. Size sesleniyorum marka diye geçinen Arow yetkilileri, insan sağlığıyla oynamaktan ve vatandaşı saf yerine koymaktan vazgeçin artık.

Zehra 63 Okunma

Cevaplar

  • Arow Temsilcisi13 Mayıs 2013

    Değerli Müşterimiz, Müşterilerimize mağazalarımızdan alınmış olan ürünlerin kullanımı sonrasında yaşanan sorunlar ile ilgili, ürünleri inceleme sürecine alarak yardımcı olmaktayız. İnceleme sürecine giren ürünlerde üretimden ya da kullanılan malzemeden kaynaklanan bir hata var ise değişim işlemi yapılmakta, kullanıma bağlı bir hata oluşmuş ancak onarımı mümkün ise müşteri memnuniyeti de göz önünde bulundurularak onarım işlemi yapılmaktadır. Üründe oluşan sorun kullanıma bağlı ve onarımı mümkün değil ise işlem yapılamamaktadır. Tarafımıza iletmiş olduğunuz şikayete istinaden ürününüzü ilgili mağazamıza bırakmanızı rica ederiz. Ürününüz merkezimize gelerek uzman ekibimiz tarafından incelenecek ve sonuç bilgisi tarafınıza ilgili mağaza aracılığı ile iletilecektir. Konuyu bilginize sunar, alışverişlerinizde bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, AROW Mağazacılık Satış Sonrası Hizmetler Birimi 0800 219 01 78

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön