Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Armut Hesap Ücretini İade Etmiyor

Zeynep
30 Mart 13:51
1.114

Armut işveren uygulamasında bakiye yüklemek istediğim zaman 100, 200, 300, 400, 500, 700 TL seçenekleri mevcut. Ancak otomatik olarak uygulamada 700 TL seçeneği seçili olarak sayfa açılıyor. Ben de kart bilgilerimi yazdım ve devam et tuşuna bastım. Zannettim ki telefonuma SMS ile bir onay kodu veya benzeri bir şey gelecek, her internet sitesinde olduğu gibi. Fakat beklediğim gibi olmadı ve anında hesabımdan 700 TL para çekildi. Bunun iadesi için Armut veren uygulamasının destek bölümüne e-posta gönderdim. 'Cüzdanım menüsüne gelmeniz gerekiyor. Daha sonra Bakiye kısmındaki Hesap Hareketlerinden yapmış olduğunuz son ödemeyi bulup, ödemenin altında yer alan İade Talep Et yazısına basmanız yeterli. Devamında iade nedeninizi seçip işlemi tamamlayabilirsiniz' şeklinde geri dönüş aldım. Ancak uygulamaya girdikten sonra hesap hareketleri kısmında herhangi bir 'İade Talep Et' yazısı bulamadım. Ödeme yapmak bu kadar kolay iken, iade yapmak neden bu kadar zor? 4 gündür benim 700 TL param Armut uygulamasında kaldı. Ben parayı sokaktan toplamıyorum, paramın iadesini hemen istiyorum.

Gelişme
Gelişme

03 Nisan 09:00

Merhaba, Armut hesabıma bir miktar bakiye yükledikten sonra ilk hizmet teklifimi verdim ve hesabım güvenlik nedeniyle askıya alındı. Gerekli belgeleri sisteme yükledim fakat 5 gündür hesabım açılmadı. Ayrıca hesap ücretimin iadesini istedim onu da 3 gün içerisinde hesabınızda olur denildi fakat herhangi bir gelişme yok. Ben size paramı yatırdım. Bizlerden beklediğiniz ilgi alaka özen ve güvenli çalışmayı önce kendiniz yapmalısınız. Bir an önce hesabımın açılmasını ve kalan bakiyemin iadesini talep ediyorum. 2 belge kontrolü 1 hafta sürmemeli.

30 Mart 13:52 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Merhaba Zeynep Hanım, Yaşadığınız deneyim için üzgünüz. Talebinizle ilgili gerekli kontrolleri yaparak size en kısa zamanda dönüş yapacağız. Bizimle iletişime geçtiğiniz için çok teşekkür ederiz. Sağlıklı Günler, Armut Müşteri Deneyim Ekibi

30 Mart 16:14

Merhaba Zeynep Hanım, Sizinle yaptığımız görüşmede de ilettiğimiz gibi yaşadığınız süreci çözüme kavuşturduk. Armut olarak müşteri memnuniyetini en ön planda tutarak her ihtiyacınızda yanınızdayız. Bizimle iletişime geçtiğiniz ve yaşadığınız sorunu çözme şansı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Sağlıklı Günler, Armut Müşteri Deneyim Ekibi.

Zeynep
30 Mart 16:16

Para iadesinin yapılacağına dair arandım teşekkür ederim.

Zeynep
03 Nisan 09:00

Herhangi bir para iadesi olmadı.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Usame

Merhaba lar Armut dan iş almak için önce 200 TL yatırdım sonra 50 TL yatırdım ama Armut daki hesabıma geçmedi yaparami geri verin ya da Armut hesabıma atın teklif vereceğim bakiye yok diyor yukladigim halde dolandiril dim mi bilmiyorum ama bu işini çözün

Benzer Şikayetler

Armut Paramı Geri İade İstiyorum

Fırat
31 Mayıs 14:11
190
3

Armut Almadığım Hizmetin Parasını İade Etmiyor

Ayten
21 Şubat 13:51
1.610
Benzer Şikayet Yaz