15 Temmuz 2014 #2557388

Armine Giyim Tüylenen Kabana Kullanıcı Hatası Dedi

Geçtiğimiz aralık ayında Pendik Armine'den almış olduğum kabanda tüylenme oldu. Nisan da firmaya iade ettim ve cevap bir ay sonra geldi. Firma kabul etmemiş. Neymiş efendim müşteri hatasıymış, ben düzgün kullanamamışım. Allah aşkına bir kaban nasıl düzgün giyilir? Onu alırken söyleseydiniz bizde ona göre dikkat etseydik.


Satmaya çalışırken üründe tüylenme olursa bir yıl içinde iade yapabilirsiniz derken iyiydi. Şuan nasıl oluyorda tüylenmiş olmasına rağmen müşteri hatası diyorsunuz. Nisan'dan beri bekliyorum bir haber yok. 2. kez firmaya gitti. Bundan sonrası ne olacak ben kalitesiz bir şey almak isteseydim gider pazardan alırdım. Bir daha Armine Giyim'den hiçbir şey almayacağım.

Tuba 2.586 Okunma

Cevaplar

  • Tuba23 Temmuz 2014

    Şikayetim firmaya iletilmiş olmasına rağmen halen daha Armine'den bir cevap yok.müşterilerinizin memnuniyeti sizin için hiç mi önemi yok.Bir kabanın iadesi 4 aydır bu kadar mı zor?Böyle sorunlarla uğraşmak istemiyorsanız kalite düzeyinizi en üst seviyeye çıkarınız.4 aydır beklemekten bu konuyla ilgilenmekten sıkıldım.İademi bir an önce yapın hakkıma girmeyin artık.

  • Tuba20 Temmuz 2014

    asla bir daha armineden alışveriş yapmıcam ve kimseyede tavsiye etmicem olumsuz reklamını yapıcam.ürün kalitesi müşteri memnuniyeti sıfır.bu kadar şikayete rağmen yerinde sayan bi mağaza.

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön