08 Ocak

Armine Giyim  Mağazalarında Değişim Sorunu,  Çalışanların İlgisiz, Kaba Ve Ciddiyetsiz Tavrı!

1 Ocak Ankamall Ankara Armine şubesinden almış olduğum kaşe kabanın değişimi için bugün tekrar mağazaya gittim, alırken bana vaat edilen 1 aylık değişim süresi sadece palavraymış. Mağazada çalışan kasiyerin laubali tavrı soruna çözüm arayışı içinde olmayışı, umursamazlığı yorumsuz. Armine gibi bir markadan alışveriş yapıp bu rezilliği çekmek benim için büyük hayal kırıklığı...


Ürün satılırken ki ilgi alaka nerede, değişim için geldiğimde karşılaştığım tavır nerede? Ürününde hiçbir hata olmadığını söyleyen kasiyer," bir miktar parfüm kokuyor, müşterilerimiz bizi rezil eder ben bu sorumluluğu alamam, yetkili geldiğin de bir daha gelin" dedi.


Aldığım gün bir kez denediğim ürünü alırken 1 aylık değişim süresi var dedikten sonra evde kalın bir kazakla denediğimde olmadığını fark ettim,hiç giymeden getirdiğim bu ürünün değiştirilmesi mağduriyetinin giderilmesi tarafıma özür dilenmesini bekliyorum.

Nazlıcan 2.322 Okunma

Cevaplar

  • Nazlıcan07 Ocak

    Mağaza çalışanlarından emre k. adındaki çalışanın ürünün değişiminde kul hakkına girmeyi kabul ediyorsanız değişiminizi yapayım şeklindeki tavrıda tüketici haklarından bir haber olduğunun kanıtıdır. Bu tarz insanların bu gibi mağazalarda müşteri ilişkileri gibi konularda müşteriyi aldığı ürünle ilgili zan altında bırakarak yaptığı muamele mağazacılık anlayışına yakışmıyor. Ürünümü değiştirmemek için binbir sorun çıkartıp En son mağazamızda yok Antares mağazasına gidip değiştirebilirsiniz dediler. Sizin hizmet anlayışınız bu mu gerçekten?

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön