16 Eylül 2016

Ariston Indesit Yine Yeni Yeniden!

2012 yılında aldık. 3 yılda 5 kez servis 2 kez değişim. 3 defada kontrol için geldiler. Bu sene garantisi bitti. Aldığımızdan beri bu cihaz arıza veriyor ayıplı mal diyoruz dinletemiyoruz. Vallahi bu sefer olmayacak son diye diye garantiyi bitirdiniz. Garanti uzatıla biliyormuş söylemediniz bile. Daha 3 ay önce geldiniz garantisi bitti diye 100 lira verdik, yaptınız. Şimdi yine bozuldu. Artık sizlerle uğraşmıyorum olmaz olsun firmanıza da ürüne de.

Tüketici Hakem Heyetine gidiyorum. Son arızadan 2 yıl geçmedi geçen senede bozuldu çünkü, hakem heyetine verebiliyorum. "Ayıplı ürün değişimini talep ediyorum" diye mahkemeye vereceğim bu üründen artık üretmiyorsunuz bir üst modelini vermek zorunda kalacaksınız. Sürünün be yettiniz nedir çektiğim. Elimde çatır çatır servis raporları 5 adet, eksper raporları da var cihaz arızalı değişim talep ediyor yazan. Sakın aramayın beni.

Mert 165 Okunma

Cevaplar

  • Hotpoint Indesit Müşteri Temsilcisi16 Eylül 2016

    Değerli Müşterimiz; Öncelikle firmamızı tercih ettiğiniz ve bizim için çok değerli olan önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşteri hizmetleri yetkilimiz konuyu araştırarak en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Ürün veya hizmetlerimiz ile alakalı her türlü bilgi,öneri ve taleplerinizi [email protected] üzerinden ya da 444 50 10 üzerinden bizlere iletmenizi rica ederiz. Saygılarımızla, Indesit / Hotpoint-Ariston Müşteri Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön