26 Nisan 2013

Ariston Indesit Tarafından Alınan Haksız Ücret!

22 Nisan 2013 günü garanti kapsamında olan çamaşır makinemiz kendiliğinden sıkma işlemini yapmayı durduğu için Ariston Indesit teknik servisine arıza kaydı yaptık. Arıza kaydı sonrasından 23 Nisan 2013'te gelen arkadaş hiçbir şekilde aşırı yükleme olmamasına rağmen (makine 7 kg kapasiteli en son yıkamadaki yükleme en fazla 3 kg'dı) ve hiçbir işlem yapmadan kullanıcı hatası olduğunu belirterek 25 tl servis ücreti almıştır.

Müşteri hizmetlerine telefonla ulaşamadığım gibi mail yoluyla da ücretin iadesini isteğime de cevap verilmemiştir. Böyle bir zamanda insanların 25 tl için bütün gün çalışmak zorunda olduğu bir zamanda böyle keyfi bir uygulaması ne kadar haktır?

Murat 163 Okunma

Cevaplar

  • Murat 30 Nisan 2013

    444 50 10 'dan hiçbir müşteri temsilcinize bağlanamıyorum.

  • Hotpoint Indesit Temsilcisi30 Nisan 2013

    Sayın İlgili; Tüketicimiz bildirmiş olduğu telefon numaralarından aranmış,kendisine ulaşılamamıştır.Tüketicimizin sorununun devam etmesi durumunda 444 50 10 numaralı Hotpoint-Ariston-İndesit Tüketici Hizmetleri Çağrı Merkezi'nden bize ulaşması halinde, kendisiyle tekrar irtibat kurulacak ve problemi çözümlenecektir. Saygılarımızla, Hotpoint Ariston - İndesit Tüketici Hizmetleri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön