Yine Yine Aynı Arıza Yine Arçelik!

Seda Seda20 Ekim 15:28

Daha önce Şikayetvar'da ilettiğim ve yaklaşık 3 ay sonra dönülerek bir şikayetiniz var denen arızayı hatırlayalım. 700 TL onarım 2 kez servis ücreti ödediğim buzdolabım yine bozuldu ve bu sefer aynı arıza olmasına rağmen gazı değişecek denerek yine 225 TL ücret isteniyor. Madem bu kadardı sorun neden 700 TL ödedim. Parça garantisi vermemek için değişik arızalar çıkıyor herhalde.

Bıktırdın be Arçelik!

Arçelik'le deneyimlerim bitmiyor!2016 yılında iyi de bir ücret ödeyerek satın aldığım Arçelik 2580 model buzdolabım geçtiğimiz hafta soğutmamaya başladı. Bir çok yöntem denedikten sonra servis motorun değişmesi gerektiğini iletti.

Servis personelinizle en ufak olumsuz bir deneyim yaşamadım ancak Arçelik gibi bir firmanın 3.5 yılda motorunun bozulması, tutarın 700 TL olması kabul edilebilir bir durum değil benim için. Ben buzdolabının motorunu nasıl müdahale ederek bozabilirim de bu yüksek parça bedeline katlanıyorum.

Evindeki tüm büyük küçük ev aletleri her şey Arçelik olan birisi olarak deneyimlerini paylaşmak istedim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Seda 20 Ekim 17:41

Merhaba beni arayan arkadaşınız tekrar arayabilir mi teşekkürler

Arçelik Logo Arçelik 20 Ekim 17:21

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler