Arçelik Fırın Teknik Servis Şikayetleri

(7 şikayet)

Emin'in Teşekkür Mesajı

İsteğimizi geri çevirmeyip müşteri memnuniyetini sözde değil gerçekten uygulamaya koyduğunuz için teşekkürlerimizi sunarız. Artık sizin markayı tercih edeceğimizi bilmenizi isterim.
08 Mayıs
Emre Teşekkür Mesajı Problemim giderildi ve elemanların tavırlarında anın degısim sağlandı. Bize bu konuda bizzat arayıp yardımcı olan Hülya Tunca Hanım'a Çok Teşekkürler. Umarım bundan sonra bir problem çıkmaz ki çıktığında da böyle ilgili bir Sorumluları oldukça memnun kalırız ins. Teşekkürler tekrar.

Eray'ın Teşekkür Mesajı

Henüz sorunum çözüm asamasinda. Ancak bu aşamada ilgi ve alakasini eksik etmeyen ve her görüşmemiz de Nasılsınız diyerek samimiyetini bana hissettiren Tugba Hanima teşekkürlerimi gönderiyorum.
23 Mart
Arçelik Logo

2015 Eylül ayında almış olduğum ankastre takımının fırını pişirme yapmadığını, kek börek v. s. Pişirmede sadece bir kısmını pişirdiğinin diğer kısmını pişirmediğini kabarmadığını defaten yazdım. Servisi satıcı …

15 Şubat

Tolgahan'ın Teşekkür Mesajı

Şikayetimle yakından ilgilenen, süreci yakından takip eden ve hizmet almamı sağlayan Arçelik çalışanı Merve Hanım'a teşekkür ediyorum.
10 Ocak

Engin'in Teşekkür Mesajı

Öncelikle yakın ilgi ve alakasından dolayı Arçelik'ten Öznur Hanıma çok teşekkür ediyorum. Evime yeni bir teknik servis geldi ve problemi giderdi, tekrarlaması halinde yine ücretsiz halledeceklerini söylediler. Başlangıçta sıkıntı olsa da, sonrasında Arçelik kendisinden beklediğim güveni boşa çıkarmadı.
13 Aralık 2016
Arçelik Logo

1,5 2 ay kadar önce Arçelik ankastre seti aldım. Montaj için gelindiğinde ilk olarak aspiratörün şasesi eğri, fırında simetri hatası olduğundan dolayı değiştirildi. Ocağı yakmaya çalıştığınız zaman 1,5 2 dakika…

30 Eylül 2016

Undefined
Teşekkür Mesajı

Avatar resmi 24 Okunma

Cevaplar

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön