Toplam çözüm sayısı
..
Arçelik ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Cüneyt'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Çeyiz Ürünlerinde Arçelik Servis Sorunu

1.156görüntüleme
Cüneyt
Cüneyt 19 Ocak 17:33
ÇözüldüÇözüldü
Cüneyt'nin Teşekkür Mesajı
“Teşekkür”

28.12.2020 tarihinde Arçelik'ten severek aldığımız çeyiz ürünlerimiz buzdolabı bulaşık ve çamaşır makinesi yetkili servis evime kurdu. Eşim il dışında olduğundan ve ürünleri birkaç gün içerisinde kullanmaya başlayacağımız için Servis ürünü kullanmaya başladığınızda bizi arayın kullanımı detaylarını anlatmak için gelir yardımcı oluruz dedi. Bunun üzerine aradığımda servis ücreti olur denildi kendilerinin söylediğini üzerine zaten kullanıcı kılavuzunda yazıyor kullanım şekli diyerek dalga geçer gibi yanıt verildi. 

Ben bu servise güvenerek 4 yıl para ödeyerek garanti uzattım. Uzatmaz olaydım ve severek aldığım markaydı. Çamaşır makinem düzgün kurulmadığı için çok sarsıntılı çalışıyor. Bulaşık makinem bulunduğum ile göre su sertliğine göre ayarlanmadı. Arçelik servisini bir kez daha tebrik ederim.

Arçelik Logo
Arçelik19 Ocak 17:53

Sevgili müşterimiz , Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Şikayetiniz bizlere ulaştı. Sizinle en kısa sürede iletişime geçeceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Arçelik ailesi olarak sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. 7/24 yanınızdayız, mutluluğunuz için buradayız. Arçelik Müşteri İletişim Merkezi 444 0 888 www.arcelik.com.tr

Cüneyt
Cüneyt26 Ocak 19:27

Teşekkürler

Cüneyt
Cüneyt02 Şubat 11:45

Teşekkür

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler